Kızıldeniz ve Efsanevi Deniz Kızları
Kızıldeniz hakkında kısa bilgi:

 


* Kızıldeniz, Afrika ile Asya (Arap Yarımadası) arasında yer alan, Hint Okyanusu'na bağlı bir denizdir.

* Uzunluğu yaklaşık 2000 km'dir.

* Kuzeyde Mısır'daki Süveyş Kanalı ile doğal olmayan yoldan Akdeniz'e bağlanmıştır;

* Güneyde ise Arap Yarımadası ucunda Babü'l Mendep boğazı ile Hint Okyanusu'na bağlanır.

* Kızıldeniz kuzeyde Sina Yarımadası ile ikiye ayrılır; kuzeydoğuya doğru Akabe Körfezi, kuzeybatıda ise Süveyş Körfezi vardır.

* %40 ile çok yüksek bir tuzluluk oranına sahiptir.

 


* Bir görüşe göre, Kızıldeniz'in adının, mevsimlik olarak çoğalma patlaması yaşayan "Trichodesmium erythraeum" adlı alg türlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Ayrıca çevresindeki kıyılarda yer alan mineral bakımından zengin kızıl renkli dağlardan doğmuş olabileceği tahmin edilmektedir.

* Denizaltı yaşamına ve üremeye elverişli sıcaklığa ile Kızıldeniz, çok sayıda deniz canlısı barındırmaktadır. Bunun sebebi ise zemindeki büyük sırtta oluşan yarık bölümün yeraltından gelen magma ile dolmasıdır.

* Bir başka görüşe göre ise, bu denizin adı Tevrat'ta "Sazlıklar Denizi" olarak geçer ve bu İngilizce'de "Sea of Reeds" veya "Reed Sea" olarak okunur.

Zamanla bu deyişin bozulup "Red Sea" (yani Kırmızı/Kızıl Deniz) olarak kullanılmaya başlandığı da kabul edilen görüşler arasında bulunur.* Kızıldeniz'le ilgili şöyle enteresan bir bilgi daha var...


Aşağıdaki fotoğrafın Kızıldeniz'de sahile vuran bir deniz kızına ait olduğu iddia ediliyor.

 


Ne derece gerçek olduğu bilinmeyen fotoğrafta kafası ve gövdesi balık, belden aşağısı insan görünümünde olan bir deniz kızı var.

Fotoğrafı, Fatsa ilçesinde elektrik ustası olan Murat Karadeniz, Arabistan'da çalıştığı sırada, bir hastanenin kütüphanesindeki kitabın arasında bulmuş.

Olayın devamını ise şöyle anlatıyor: 'O hastanenin müdüründen bu fotoğrafı alabilmek için 2 sene yalvardım.

Hastane müdürü beni kıramadı ve memlekete dönerken bana fotoğrafı verdi. Bu denizkızının fotoğrafı, Kızıldeniz'de sahile vurmuş olarak Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri askerleri tarafından çekilmiş.

Denizkızı, sahile vurmuş ceset gibi göründüğü için fotoğrafı çekilmiş. Ben iddia ediyorum bu fotoğrafın bir ikincisi hiçbir yerde yok' dedi.


* Ayrıca İsrail'de de yakın bir dönemde, çok sayıda kişi kıyılarda efsanevi deniz kızlarından gördüğünü iddia etmiş ve yetkililer de deniz kızının varlığını kanıtlayabilene 1 milyon dolar ödül vereceğini açıklamıştı.

 

Kızıl Deniz'in üzerinden geçen bir kum fırtınasının uydu görüntüsü

 

 

Şarm El-Şeyh'teki Sheraton Sharm otelinden Tiran adası ve Kızıl Deniz'in görünümü

 Reklam

Yorumlar (3)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi