Fwmail.net - Kaliteli içeriğin adresi.

Tarih öncesi dönemde yaşamış en korkunç 12 canlı...


1. Tyrannosaurus Rex (T-rex)

 

fotoğraf kaynağı: logansdinoworld.com


İsmi, "Tiran Sürüngenlerin Kralı" anlamına gelen bu dinozor, 14 metre uzunluğunda ve 5-6 metre boyundaydı ve et ile (özellikle de diğer dinozorlarla) besleniyordu. Bundan 67 milyon yıl önce Kuzey Amerika, Çin ve büyük bir olasılıkla Güney Amerika ile Hindistan'da yaşamıştır.

 

 

2. Spinosaurus

 

spinosaurus

© UnderworldDragon-rex


Bilinen en büyük etçil dinozor olan Spinosaurus'un uzunluğu 18 metreye kadar ulaşıyordu. 112 ya da 97 milyon yıl önce Kuzey Afrika'da yaşadığı düşünülen Spinosaurus, günümüz timsahlarına benzer bir şekilde uzun ve dar bir iskelete sahipti.

T-Rex'den daha büyük ölçülere sahip olsa da, onun kadar vahşi bir kara yırtıcısı olmayan bu tür balıkla da besleniyordu.

 

 

3. Giganotosaurus

Yine etçil bir dinozor olan ve "dev güney sürüngeni" anlamına gelen Giganotosaurus, boyut olarak T-Rex'den biraz büyük, Spinosaurus'dan ise biraz küçüktür. Fosilleri Arjantin'de bulunduğundan Güney Amerika türleri arasındadır.

 

 

4. Liopleurodon

 

liopleurodon


Etobur olan Liopleurodon, Jura Jeolojik Devri'nin en büyük deniz sürüngenlerinden biriydi. Yüzgece benzeyen kolları sayesinde iyi bir yüzücü olan bu sürüngenin, avını elinden kaçırması da çok zordu. Boyu hakkında tartışmalar olsa da, ortalama 5-7 metre olduğu tahmin edilmektedir.

 

 

5. Predator X

 

 

Pliosaur ailesine ait Predator X, denizlerin gelmiş geçmiş en korkunç canlısı olarak kabul edilmektedir. 15 metre uzunluğunda ve 4.5 ton ağırlığında olan bu etoburun 30 cm uzunluğunda dişleri bulunmaktaydı. Dört yüzgecinden ikisini yüzmek, diğer ikisini de avını yakalamak için kullanmaktaydı. Bu özellikleri sayesinde T-rex'den 4 kat daha güçlü bir canlıydı.

 

 

6. Therizinosaurus

 

 

Tam bir yırtıcı olmasa da, görünüşü bu izlenimi veren bu canlının fosilleri Moğolistan'da ilk kez keşfedildiğinde dev bir kaplumbağaya benzeyen bir sürüngen olduğuna kanaat getirildi. Uzun bir boynu olan bu dinozorun önayaklarında 1 metre uzunluğunda 3'er pençe bulunmaktaydı. Bunları kavga anında veya ağaçların yüksek dallarına uzanmak için kullandığı sanılmaktadır.

 

 

7. Megalania

 

 

40.000 yıl önce nesli tükenen Megalania, güney Avustralya'da yaşamıştı. 7 metre boyunda ve çok keskin dişlere sahip olan ve dev bir kertenkeleyi andıran bu tehlikeli yırtıcı ile ilk Aborjinlerin karşılaştığı varsayılıyor.

 

 

8. Phorusrhacidae

 

 

Daha yaygın adıyla "Dehşet Kuşu", Güney Afrika'da yaşamış en yırtıcı canlılardan biriydi. Uçamıyordu; ancak çok hızlı koşabilmesi sayesinde avının elinden kurtulması mümkün değildi. 1 metre uzunluğundaki kafası ve devasa kartal gagası, atları kolaylıkla yutabilmesini sağlıyordu!

 

 

9. Argentavis

 

 

İsmi "Büyük Arjantin Kuşu" anlamına gelen bu canlı, keşfedilmiş en büyük kuş olma özelliğine sahip. Kanat açıklığı 7 metreyi bulan ve yırtıcı özelliklere sahip bu kuş, Güney Amerika'da yaşamıştı.

 

 

10. Eurypterid

 

Elephant vs Giant Sea Scorpion

© KermD

Deniz akrebi olarak da bilinen bu canlının bazı türlerinin boyu 3 metreyi buluyordu. 250 milyon yıl önce neslinin tükendiği varsayılıyor.

 

 

11. Dunkleosteus

 

fotoğraf kaynağı: dsc.discovery.com


380 milyon yıl önce yaşadığı sanılan bu tarih öncesi balık, 10 metre boyunda ve 3.5 ton ağırlığındaydı.

 

 

12. Madtsoia


15-20 metre boyunda olan bu dev yılan zehirli değildi; ancak avını boğarak öldürüyordu. 45 milyon yıl önce nesli tükenen bu canlının avı, genellikle dinozorlardı!


yazı: fwmail.net

Yorumlar (12)

Yorum Yazın

Yorumlarda gözükmez.


Facebook Yorumları

Bizi Takip Edin

  • Facebook Twitter RSS Google+