Cilt İçin Çok Önemli 3 Vitamin!
Şüphesiz her vitaminin yeterli düzeyde alınması, tüm vücut sağlığı açısından önemli olsa da, 3 vitamin cilt sorunlarıyla savaşmada öne çıkıyor.

 

 

A VİTAMİNİ

A vitamini sağlıklı bir cilde kavuşmada büyük bir öneme sahip. A vitaminin besin olarak alınan hali olan "Retinol", hem akne hem de yaşlanmaya karşı savaşan etkili bir madde. A vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek cilt sorunlarının tedavisinde kullanılıyor.  Özellikle sivilce oluşumunun engellenmesine katkıda bulunuyor.

Ayrıca A vitamini ve türevlerinin kırışılıklara karşı savaştığı ve cildi tazelediği de bilinen bir gerçek.

Normalde vücutta A vitamini eksikliği durumu çok yaygın olmamakla birlikte, fazlalılığı toksik etki yaratabiliyor.


A vitamini hangi besinlerde bulunur?

Karaciğer, Süt, Yumurta Sarısı, Havuç, Ispanak, Brokoli, Yeşil Sebzeler, Kayısı, Şeftali, Balkabağı

Not: A vitamini pişirmeye dayanıklı olmakla birlikte ultraviyole ışınlara karşı dayanıksızdır. Güneşe maruz bırakılmamalıdır.E VİTAMİNİ

Etkili bir antioksidan olan E vitamini'nin, hücreleri oksidatif tahripten koruması ve serbest radikalleri yakalaması açısından cilt sağlığının korunmasında ayrı bir yeri var... Yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan serbest radikal oluşumuna ise sigara, güneş ışınları, çevre kirliliğine yol açan maddeler ve yaş gibi faktörler sebep oluyor. İşte E vitamini, bu serbest radikallerin nötralize edilmesinde etkin rol oynuyor.

Aynı zamanda cilt için iyi bir nemlendirici olan bu vitamin, koruyucu özelliği nedeniyle son yıllarda güneş kremlerinin içinde de sıkça kullanılmaya başlanmıştır.


E vitamini hangi besinlerde bulunur?

Buğday tohumu yağı başta olmak üzere, tahıl ve yeşil yapraklı sebzeler, sert kabuklu yemişlerden özellikle fındık ve badem, zeytinyağı, ayçiçek yağı, soya yağı

Not: Işık ve ultraviyole ışınlara karşı dayanıksız olduğu için, E vitamini içeren gıdalar güneşe maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca kızartmalarda E vitamininin büyük bir kısmı yok olur.
C VİTAMİNİ

Bağışıklık sistemi deyince ilk akla gelen vitaminlerden biri olan C vitamini mükemmel bir antioksidan... Serbest radikallerle savaşarak kırışıklık, sarkma ve diğer yaşlanma belirtilerinin azaltılmasına yardımcı oluyor.

Kollajen üretimini harekete geçirdiğinden yara tedavisinde de önmeli bir rol oynuyor. Cilde pürüzsüz ve sıkı bir görünüm veren C vitamini, lekelere de iyi geliyor.


C vitamini hangi besinlerde bulunur?

Başta kuşburnu, taze kırmızı biber ve maydanoz olmak üzere kivi, brokoli, limon, çilek, greyfurt, karalahana

Not: C vitamini ısı, ışık ve hava ile temasa son derece dayanıksız bir vitamindir. Bu nedenle besinlerden maksimum fayda sağlamak için; mümkünse çiğ şekilde, taze ve kesildikten sonra hemen tüketmek gereklidir.

Sebze ve meyvelerin kurutulmuş halinde de kayıp fazladır.Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi