Servikal Displazi
Bazen PAP Smear testi kanser başlangıcı kabul edilen hücreler gösterir. Bu duruma "displazi" denir (Yunanca dys: kötü, plasis: kalıp, (biçim). Hafif displazi bazen kendi kendine kaybolur. Ancak kaybolmazsa birkaç yıl sonra kanseri ortaya çıkaracak olan sürecin başlangıcı olabilir.
Displazi en çok 25-50 yaşlar arasındaki kadınlarda bulunursa da; ergenlik çağından itibaren herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir. Virüslerin sebep olduğu cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklarla ilgili bulunduğu ve çok kişiyle cinsel ilişkide bulunan veya cinsel ilişkiye 18 yaşından daha erken başlayan kadınlarda daha fazla görüldüğü düşünülmektedir.

Teşhis

PAP Smear testi displazi gösterirse doktorunuz ikinci bir smear testi yaptırmanızı isteyebilir. Anormal hücreler bulunursa kolposkopi ve biyopsi yaptırmanız gerekir. ~u ge1ı~ej~çle~dok-torun muayenehanesinde yapılabi1ir. Kolposkop ucunda büyütücü bir mercek ve ışık olan bir alettir. Doktor biyopsiyi yaparken rahim boynunu inceleyebilmek için bu aracı kullanır (laboratuvarda analiz edilmek üzere rahim boynundan çok küçük bir parça alacaktır). Bu işlem için lokal anestezi gerekli olabilir de, olmayabilir de. Sonuç negatif çıkarsa doktor 4-6 ay sonra yeniden Smear testi yaptırmak için gelmenizi ister.

Kendi kendine kaybolabilir. Kaybolmazsa, başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Tedavi - Ameliyat

Displazinin hafif şekilleri koterize ederek, cryosurgery veya lazer cerrahisi ile tedavi edilebilir.

Kotarizasyon anormal dokuyu ısı, elektrik veya kimyasal maddelerle yokeder. Doktor muayenehanesinde veya hastanede (gece yatmaya gerek olmayabilir) yapılabilir. Genellikle anestezi gerekli değildir. Bazen koterizasyon, sonradan PAP Smear testinin yorumlanmasını zorlaştıran yara izlerine sebep olabilir.

Cryosurgery de doku, sıvı azot şeklinde aşırı soğuk uygulanarak yok edilir. Bu işlem doktor muayenehanesinde yapılabilir.

Lazer cerrahisinde displaziyi yok etmek için yüksek enerji ışınları kullanılır. Çevresindeki dokulara ya hiç zarar vermez ya da bu zarar çok hafif olur ve yara çabucak iyileşir. Bu işlem de genellikle doktor muayenehanesinde veya gece kalmaya gerek olmaksızın, hastanede yapılır.

İlerlemiş displazide bazen konik biyopsi yapılır. Rahim boynundan koni biçiminde bir parça çıkarılarak analiz edilir. Bu genel anestezi ile hastanede yapılması gereken büyük bir cerrahi işlemdir. Ameliyat sonrası evde birkaç gün dinlenmeniz gerekir. Analiz operatörün anormal dokunun hepsini çıkardığını gösteriyorsa, daha başka bir tedavi gerekmez. Konizasyon, rahim boynu mukusunu azalttığı için, bazen hamile kalmayı zorlaştırabilir. Ender vakalarda da kadını düşük yapmaya yatkın hale getirir. Hamile iseniz ve evvelden koni biopsi yaptırmışsanız doktorunuza anlatın.

Displazinin tedavisinden sonra, tekrarlamadığından emin olmak için, doktorunuz iki yıl süreyle 6 ayda bir, ondan sonra da yılda bir PAP Smear testi yaptırmanızı isteyecektir. Şiddetli bir displazi veya yüzeysel bir kanser durumunda genellikle çözüm histerektomidir.


Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi