Unutulmaz Türk Dizileri




Perran Kutman’ı TV tarihinin unutulmazları arasına sokan Perihan Abla, 1990'lı yılların en çok izlenen dizilerinden biriydi.



***

Yerli dizi denilince akla ilk gelen Bizimkiler. Tam 14 yıl boyunca ekranda kalan dizinin bazı oyuncuları bu arada yaşama veda etti. Kimileri de çocuk oyuncu olarak başladıkları dizi sona erdiğinde evlenip çoluk çocuğa karıştı.







***

Süper Baba 1993 ile 1997 arasında yayınlanan, en çok izlenen ve "80'lerin sonunda, 90'ların başında çocuk olmak"  deyince ilk akla gelen dizilerden biridir belki...







***

Günlük hayattan kesitler sunan ve sıradan insanların öykülerini anlatan dizilerden biri de Mahallenin Muhtarları idi.



***

Sert bir baba, muhafazakar bir aile ve onların asi kızları Bilge (Sevinç Erbulak)... Baba Evi de en çok izlenen dizilerden biriydi.



***

Kutman’ın rol aldığı ve çok beğenilen diğer bir dizi de  Şehnaz Tango’ydu.





***

Yerli dizi deyip de Ferhunde Hanımlar’dan söz etmemek olmaz. Türk televizyonlarının en çok izlenen dizilerinden biriydi...







***

Bir nevi Güzin abla olan Gülşen Abi'nin (Haluk Bilginer) maceralarını da unutmamak lazım...





***

Her fırsatta intikam almayı başaran, melek yüzlü şeytan Yasemin'in çevirdiği dolaplar... Bir zamanların en meşhur entrika dizisi Kara Melek... Sanem Çelik, Mustafa Alabora, Mehmet Ali Alabora, Ziya Kürküt, Ece Uslu ve daha birçok isim bu dizide yer alıyordu.



***

90'ların sonunda yayımlanan ve başroldeki öğretmeni Gülşen Bubikoğlu'nun canlandırdığı Affet Bizi Hocam, şimdilerde çok popüler olan oyuncuları da televizyon dünyasına kazandırmıştır (özgü namal, ceyda düvenci, şevket çoruh, şahnaz çakıralp).



***

TRT'nin en unutulmaz dzilerinden biri de hiç kuşkusuz Şaşıfelek Çıkmazıdı'ydı. Başrollerinde Derya Alabora, Fikret Kuşkan, Cem Davran, Füsun Demirel gibi daha pek çok tiyotrocunun oynadığı dizi, İstanbul'da özünü koruyabilmiş sıcak ve samimi bir mahallede geçen olayları anlatıyordu...





***

Almanya'da evlilik yapmış ve vatan hasreti ile çocuklarını kaçırıp  İstanbul'a gelen bir baba (Rüştü) ve onların peşinden Türkiyeye gelmek zorunda kalan Helga'nın başından geçen olayları komik yönüyle anlatan Gurbetçileri de unutmamak lazım...



***

Gözüpek gazeteci Sedat Yalçın'ın (Mehmet Aslantuğ) esrarengiz maceralarını anlatan Sıcak Saatler de yayınlandığı dönemde çok beğenilmişti.



***

Komik bir polisiye dizi olan Yılan Hikayesi de en çok izlenen türk dizilerinden biriydi...



***

TRT'nin en komik dizisi deyince akla ilk gelen dizilerden biri de Yedi Numaradır hiç kuşkusuz. Üniversite okumak için Türkiye'nin diğer dört büyük şehrinden İstanbul'a gelen 4 kız... Köyden okuma hayaliyle gelen iki erkek öğrenci ile onların aktör olma hayalleri peşinde olan abilerinin bir evde yollarının kesişmesi ve gelişen komik olaylar...





***

TRT’nin sakin ama iddialı dizilerinden Yeditepe İstanbul’un yayını kısa sürse de kendi hayran kitlesini yarattı. Zuhal Olcay, Meral Okay, Emre Kınay, Uğur Polat, Günay Karacaoğlu, Oktay Kaynarca, Ruhi Sarı’nın da aralarında bulunduğu kalabalık bir kadronun rol aldığı dizi Türk sinemasına Özgü Namal’ı da kazandırdı.







***

Savaş Dinçel başta olmak üzere usta oyuncular ve genç yetenekleri biraraya getiren Ekmek Teknesi, güldürürken düşündüren, düşündürürken gülümseten keyifli bir diziydi.





***

ABD’de başlayıp Nevşehir’de devam eden bir aşk öyküsü üzerine şekillenen Asmalı Konak ekranlarda kelimenin tam anlamıyla fırtına gibi esti.





***

Karadeniz’in hırçın dalgalarını ekranlara taşıyan Gülbeyaz da bir dönem televizyonun en çok izlenen dizilerinden biriydi.





***

Çemberimde Gül Oya ekranın en iddialı yerli dizilerinden biriydi.



***

Bir İstanbul Masalı, klasik Yeşilçam hikayelerini baz alan bir diziydi.



***

İkinci Bahar, belki de Türkiye’de TV tarihinin köşe taşlarından biri. Nurgül Yeşilçay, Ozan Güven, Devin Özgür Çınar gibi oyuncuları da televizyona kazandırmıştır.





***

“Çocuklarım olmadan asla” sloganıyla tanıtılan Aliye, bir kaç sezon boyunca soluk soluğa izlendi. Dizinin sonu her ne kadar izleyenleri şaşırtsa da Aliye de unutulmayan dizi karakterleri arasında yerini aldı.


Reklam

Yorumlar (7)


Düşüncelerinizi paylaşın



Yorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi