Fwmail.net - Kaliteli içeriğin adresi.

Bunları biliyor muydunuz?

 

 

* Atatürk dünyada 'başöğretmen' sıfatlı tek liderdir.


* Bir geometri kitabı yazmıştır. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babası, bu yazdığı kitapla bizzat Mustafa Kemal'dir.


* Bir röportajda “Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?” diye sorulur,

Atatürk: “Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelirse düşünürüz”. BM yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz oluruz.


* Yıl 1938, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der: “Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim”


* Yıl 2000, ABD Başkanı'nın milenyum mesajından bir alıntı: “Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk' tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir”


* Yıl 1938, Ata'nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiir'den alıntı : “Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir”


* Norveççe'de 'Atatürk gibi olmak' diye bir deyim vardır.


* Kurtuluş Savaşında rütbe alan bir çok kadın askerlerimiz var. Ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var; 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reiseliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış Üstteğmen Kara Fatma...


* 'Atatürk Çiçeği'nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın koymuştur ve bu çiçek tüm dünyada bu isimle üretilip satılır.


* Yunan başkomutanı Trikopis, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk Büyükelçiliğine giderek, Atatürk'ün resminin önüne geçmiş ve saygı duruşunda bulunmuştur.


* Atatürk 'Mimber' adında bir gazete çıkartmış ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçmiştir.


* Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına yazılmasını istediği metni bırakmıştır. Diyor ki: “Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm”


* Yıl 2005, Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns'un önerisi “Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk'ü örnek alsın yeter”


Yorumlar (3)

Yorum Yazın

Yorumlarda gözükmez.


Facebook Yorumları