Atatürk Hakkında İlginç Bilgiler
Bunları biliyor muydunuz?

 

 

* Atatürk dünyada 'başöğretmen' sıfatlı tek liderdir.


* Bir geometri kitabı yazmıştır. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babası, bu yazdığı kitapla bizzat Mustafa Kemal'dir.


* Bir röportajda “Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?” diye sorulur,

Atatürk: “Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelirse düşünürüz”. BM yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz oluruz.


* Yıl 1938, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der: “Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim”


* Yıl 2000, ABD Başkanı'nın milenyum mesajından bir alıntı: “Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk' tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir”


* Yıl 1938, Ata'nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiir'den alıntı : “Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir”


* Norveççe'de 'Atatürk gibi olmak' diye bir deyim vardır.


* Kurtuluş Savaşında rütbe alan bir çok kadın askerlerimiz var. Ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var; 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reiseliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış Üstteğmen Kara Fatma...


* 'Atatürk Çiçeği'nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın koymuştur ve bu çiçek tüm dünyada bu isimle üretilip satılır.


* Yunan başkomutanı Trikopis, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk Büyükelçiliğine giderek, Atatürk'ün resminin önüne geçmiş ve saygı duruşunda bulunmuştur.


* Atatürk 'Mimber' adında bir gazete çıkartmış ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçmiştir.


* Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına yazılmasını istediği metni bırakmıştır. Diyor ki: “Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm”


* Yıl 2005, Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns'un önerisi “Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk'ü örnek alsın yeter”Reklam

Yorumlar (3)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi