Erteleme Hastalığından Kurtulun
Erteleme alışkanlığından kurtulmanız için öneriler.

 

 

1. Bulanık görüntü. İşe koyulun.

Geri çekilin. Tablonun bütününe bakma zamanı. Tam olarak neyi başarmak istiyorsunuz? Bazen, detaylara o kadar dalarız ki nereye gittiğimizi unuturuz.

 

2. İş aşırı zor. Parçalara bölün.

İş ne kadar büyükse, işin doğal kilometre taşlarını tanımlama ihtiyacımız o kadar artar. 50 kilo vermek mi istiyorsunuz? 5 kez 10 kilo vermeyi hedefleyin.

 

3. Sonuçtan korkmak. Derin nefes alın, korkuyu kabullenin ve bir sonraki adıma geçin.

Bazen başarısız olmaktan korkarız. Bazen de başarılı olmaktan korkarız. Sonuç aynıdır; işimiz bittiğinde ne olacağı korkusu bizi öylesine korkutur ki üzerinde çalışmak istemeyiz.

 

4. İş sevimsiz ya da sıkıcıdır. "Neden" bu işi yaptığınıza odaklanın.

Yapmaktan hoşlanmadığımız ama yaptığımız ve yaşamak istediğimiz hayat için gerekli olan pek çok iş ya da görev vardır. Büyük resme odaklanın.

 

5. Kararsızlık. Derin nefes alın. Yanlış seçimler olmadığını hatırlayın ve bir şey, herhangi bir şey yapın.

Duvarlarınızı hangi renge boyayacağınıza karar veremiyorsunuz. Üç renk seçin. En açık olanıyla başlayın. Beğenmezseniz bir sonrakiyle devam edin.

 

6. Kendinize güveniniz yok. Derin nefes alın ve beceri eksikliğinizin gerçek mi, yoksa hayal ürünü mü olduğunu bulmaya çalışın.

Gerçekse, ihtiyaç duyduğunuz becerileri nerede edinebileceğinizi ya da doğru becerilere sahip olup size yardım edebilecek birini bulmaya gayret edin.

 

7. Yetersiz zaman. İşi, 5-15 dakikalık zaman dilimlerinde yapılabilir aşamalara ayırın.

Kullandığım yöntemlerden biri "5 ya da 15"dir. Ya 5 ayrı iş (5 adet kağıdı dosyalamak, 5 parça kıyafeti katlamak) ya da bir şeyi 15 dakika boyunca yaparım. Bu şekilde ne kadar çok şeyin sorunsuz yapılabildiğine şaşacaksınız!

 

8. Dikkatin dağılması. Kendinize karşı dürüst olun, sonra da odaklanın.

Bir saatliğine telefona ya da kapıya bakmayın. Ofis ortamındaysanız, bir saat içinde kendisine geri dönmek üzere karşınızdakinden izin isteyin. Durumu kontrol altına alın.

 

9. Yeterli zaman ayırmamak.

İşin ne kadar süreceğini hesap edin, bunu ikiye katlayın, ya da hatta üçe katlayın. Tahmin ettiğiniz proje süresini ikiye katlayarak işe başlayın. Bu sayede daha iyi planlama yapabilir, hatta projeyi stressiz bitirebilirsiniz!

 

10. Pek çok başka proje.

Şu anda yapılması gereken en önemli iş ne? Buna odaklanın. Aynı şekilde, yalnızca "acil" işler değil, "önemli" olanlar üzerinde de çalışın.

Kaynak: MSN


Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi