Terkedilmiş Konaklar
Eskiden zengin ve soylu ailelerin yaşadığı bu konaklarda artık sadece fareler ve böcekler yaşıyor.

İşte dünyadan 9 ihtişamlı konak:

 

1. Pidhirtsi Kalesi, Pidhirtsi, Ukrayna

1640 yıllında yapılan kale, zengin bir şekilde döşenmişti ama I. Dünya Savaşı sırasında, Rus askerleri tarafından yağmalandı. Daha sonra sanatoryuma dönüştürüldü ama 1956'da bilinmeyen bir sebepten üç hafta boyunca yandı. Konak, Lviv Sanat Galerisi tarafından korunmaya çalışılıyor.

via seregalsv

***

2. Şato Miranda, Celles, Belçika

Şato Miranda Liedekerke-Beaufort ailesi için bir İngiliz mimar tarafından 1866 yılında inşa edildi. II. Dünya Savaşından sonra, Belçika Ulusal Demiryolu Şirketi tarafından devralınan şato, 1991 yılından beri boş.

via polanri/Flickr

***

3. Altın Çağ Sarayı (Halcyon Hall), Bennett Koleji, Millbrook, New York

1890 yılında lüks bir otel olarak inşa edilen Altın Çağ Sarayı 1901 yılında, Bennett Kız Koleji olarak kullanılmaya başlandı. Ancak, karma eğitimin yükselişi ile Bennett iflas etti ve 1978 yılında kapılarını sonsuza dek kapattı.

via Joseph A/Flickr

4. Kasteel van Mesen, Lede, Belçika

1628 yılında inşa edilen bina, I. Dünya Savaşı'na kadar, Belçikalı aristokrasi tarafından finanse edilerek içki ve tütün fabrikası olarak işlev gördü. Daha sonra kızlar için yatılı okul olarak kullanılan kalede Fransız eğitiminin Flaman bölgelerinde yasaklanmasıyla 1971 yılında, eğitim faaliyetleri durduruldu ve bina terk edildi. 2010 yılında yıkıldı.

***

5. Lillesden Konağı, Bedgebury Kız Okulu, İngiltere

Bu konak Edward Lloyd adında bir bankacı tarafından 1853 ve 1855 yılları arasında inşa edildi. I. Dünya Savaşı'ndan sonra evini sattıktan sonra burası kızlar için bir devlet okulu oldu. 1999 yılında kapandı ve bina o zamandan beri terk edilmiş durumda.

***

6. Bannerman Kalesi, Bannerman Adası, New York

İskoç göçmen Francis Bannerman 1900 yılında bu adayı satın aldı ve askeri işi için bir kale inşa etti. Bannerman'in ölümünün ardından 1918'de bina terk edildi. 1969 yılında bir yangın nedeniyle oldukça hasar gördü. 1950'den beri ıssız olan adaya şu an sadece feribotla gidilebiliyor. 2009 yılındada adanın üçte biri çöktü.

via dapawprint/Flickr

***

7. Muromtzevo Konağı, Rusya

Rus mimar P.S. Boitzov'un 19. yüzyılda yaptığı Fransız tarzı ortaçağ kalelerini andıran Muromtzevo Konağı da bunlardan biri.

 

***

8. Prince Said Halim Sarayı veya Champollion Evi, Kahire, Mısır

Bu rezidans 1899 yılında Antonio Lasciac tarafından tasarlandı. Daha sonra bir erkek kolejine dönüştürüldü. 2004 yılından beri boş.

via uesuperfunhappytime.com

***

9. Pokrovskoye-Streshnevo Konağı, Moskova, Rusya

via englishrussia.com


Reklam

Yorumlar (1)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi