Açıklanamayan Olaylar
Bilim tarafından kesin bir açıklığa kavuşturulamamış ilginç hadiseler

Vücut/Zihin BağlantısıZihnin vücut üzerindeki etkisini çözmeye çalışan tıp dünyası henüz yolun başında. Örneğin; herhangi bir hastaya tedavi edici etkisi olmayan haplar verilip ve o hapların tedavi etkisinin iyi olduğu söylenildiğinde hastalık belirtilerinde cidde derecede azalma gözleniyor. Bilim adamları bu durumu zihnin vücudu iyileştiğine inandırmasıyla açıklıyor. Bu etkiye "placebo etkisi" deniyor.


Psişik Güçler ve Aşırı Hassas AlgıAçıklanamayan fenomenler arasında "Psişik güçler ve aşırı hassas algı" üst sıralrda yer alıyor. Pek çok insan geleceği görme ve gizemli olaylar hakkında bilgilere sahip olduğunu idda ediyor. Fakat bilim, şu ana kadar psişik güçlerin varlığını ya da yokluğunu ispatlayamadı.


Ölüm Deneyimleri ve Ölümden Sonraki YaşamBazı insanlar, bir süre ölü kaldıklarını ve öldükten sonra beyaz bir tünele girdilkerini, aynı zamanda bir ışığa yöneldiklerini daha sonra da sevdikleri kişilere kavuştuklarını anlatırlar. Fakat, dirildikten sonra bu tecrübelerini kanıtlayacak somut birşey bulamadıkları için mezarın ötesi hala netliğe kavuşmuş değil. Bilim adamları ise bu olayı beyin tarafından salgılanan kimyasalların neden olduğu halüsinasyonlara bağlıyorlar. Henüz kesin bir delil olmadığı için netlik kazanmadı.


UFO'larBilimadamları evrenin büyüklüğü göz önüne alındığında dış dünyalardan gelebilecek ziyaretlere ihtimal vermiyorlar; ancak gökyüzünde tanımalanamayan uçan cisimler (UFO) bilmin açıklayamadığı fenomenler arasında...


DejavuFransızca kökenli bir sözcül olan Dejavu "önceden görülen" anlamına geliyor. Herhangi bir olayı sanki daha önce de yaşanmış gibi hissetmek durumuda henüz netlik kazanmış değil. Bazı bilim adamları, daha önceki hayatlara bağlanmış olsada, dejavu hissini insan pskilolojisinin doğal ve karmaşık yapısına bağlıyorlar.


HayaletlerÖlülerin ruhlarından oldukça söz edilir.  Hayaletlerle konuşanlar ve iletişime geçtiklerini idda eden kişiler olsa da bilimsel olarak kanıtlanmış veya çürütülmüş değil.


Aniden Ortadan Kaybolan İnsanlar1872’de ortadan kaybolan gemi Marie Celeste’nin tayfasından Jimmy Hoffa, Amelia Earhart, ve Natalee Holloway’a kadar hiçbir iz bırakmadan kaybolan kişilerin akıbeti halen bilinmiyor. Ortada takip ededilebilecek bir iz olmadığı için bilim bu konuda bir noktaya ulaşmayı başaramadı. Kayıpların gizemi halen sürüyor.


ÖnseziOlaylar hakkında öngörüye sahip olma ve 6. his konusu hala tartışılıyor. Bilim adamalarına göre insanlar çevrelerinde neler olup bittiği farkında bile olmadan bilinçaltlarına atıyorlar. Fakat insanların karşılalştığı olayların milyonlarca olasılıksal sonucu olduğundan bu teori tüm önseziler için tam bir açıklama getiremiyor.


KocaayakAmerika'da yüzyılı aşkın süredir Kocaayak efsanesi devam ediyor. Ormanlık bölgede yaşayanlar, vucudu kıllarla kaplı ve çok büyük yaratık gördüklerini iddia ediyorlar. Fakat yaratığın ölüsüne veya dirisine rastlanamadığı için varlığı kantılanmamıştır.


Taos UğultusuABD New Mexico’daki küçük bir şehir olan Taos’da yıllardır duyulan uğultunun sırrı halen çözülemedi. Düşük frekanstaki gizemli bu sesi Taos’da yaşayanalrın yüzde 2’sinin duyduğu rapor edilse de duruma bilimsel bir açıklama getirilmedi. Alışılagelmişin dışındaki akustik ses, bazıları tarafından gezegenin uğultusu olarak adlandırılsa da sesin kaynağı halen bulunamadı.


Mısır Hiyerogliflerindeki Gizemli ŞekillerAbydos'daki Osiris tapınağında bulunan hiyeroglifler de hayli ilgi çekici... Tabakaların üzerine kazınmış helikopter, uçak ve denizaltına benzer şekillerin ne anlama geldiği halen gizemini korumakta...


Reklam

Yorumlar (2)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi