Okyanus Canlıları Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler
Henüz çok küçük bir bölümü keşfedilen okyanuslar, yeryüzünün en ilginç türlerini barındırıyor. İşte bu canlıların bazıları ile ilgili çok enteresan bilgiler:

 

* Bir elektrikli yılan balığı, 500 wattlık elektrik üretebilir; ki böyle bir şok yetişkin bir insan için ölümcül seviyededir.

Bu türün vücudunun büyük kısmı yüksek gerilim salan kaslarla kaplıdır.

 

 

 

 

 

* Yunus balıkları beyinlerinin tek bir yarım küresi uykuya dalacak şekilde uyurlar. Böylece diğer yarımküre ile hem nefes alıp verir, hem de olası tehdit ve avcılardan kendilerini korumaya çalışırlar.

Ayrıca yunus balıkları için dünyadaki en büyük tehdit insandır. Bunu bazı köpek balığı ve katil balina türleri izler.

 

 

* Bir ahtapotun 3 kalbi vardır ve kanı mavi renktedir.

Bir başka ilginç bilgi de bazı büyük türlerin dişisinin, çiftleşme sonrası erkeği yemesidir!

 

 

 

 

* Mavi balinalar, yeryüzünde bu zamana kadar yaşadığı bilinen canlı türlerinin en büyüğüdür, ki bu sıralamaya dinazorlar da dahildir!

Bu balina türleri sadece yeryüzünün en iri canlıları değil, aynı zamanda en gürültülüsüdür. 190 desibel'e kadar çıkabilen sesleri, bir insan için kalıcı sağırlık sebebidir.

 

 

* Bazı istiridye türleri iki cinsiyetlidir ve hayatlarında en az bir kez çiftleşme durumuna göre cinsiyet değiştirirler.

 

 

 

 

 

* Süngerlerde dolaşım, sinir ve sindirim sistemi bulunmaz. Kafası, beyni, kalbi, ağzı, gözleri, kemikleri, akciğerleri bulunmayan bu canlı türü bitki hissi verse de, hayvanlar alemi içinde sınıflandırılır.

 

 

 

 

 

* Bir karidesin kalbi, gövdesi yerine kafasında bulunur.

 

 

 

 

 

 

* Deniz atları, hayvanlar alemi içinde dişisi yerine erkeği doğuran tek canlı türüdür.

Aslında burda erkek, memelilerde olduğu gibi bir hamilelik geçirmiyor. Çiftleşme gerçekleştikten sonra döllenen yumurtalar anneden babaya aktarılıyor ve açılıncaya kadar da babanın vücudunda taşınıyor.

 

 

* Denizanaları 650 milyon yıl öncesinden günümüze kadar varlıklarını devam ettirebilme özellikleri ile  dinozor ve köpek balıklarından daha eskidir.

Ayrıca bu ilginç deniz canlılarının vücudunun %95 i sudan oluşur!

 

 

***

Yazı ve derleme: fwmail.net (kaynak gösterilmeden kullanılamaz)

***


Reklam

Yorumlar (4)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi