Deportivo Takımı ile Türklerin Bağlantısı
İspanya'nın futbol kulüplerinden biri olan Deportivo de La Coruña'nın takma isminin "El Turco" yani "Türk" olduğunu biliyor muydunuz?

Takip edenler bilir, Deportivo taraftarlarının statlarında Türk bayrakları bulunurken, özellikle ezeli rakipleri "Celta Vigo" ve Yunanistan takımları ile yaptıkları maçlarda İstiklal marşını dahi okurlar.

 


Deportivo'luların Türklerle olan bu bağının, Barbaros Hayrettin Paşa zamanına dayandığı söylenmektedir.

Barboros Hayreddin Paşa Akdeniz’e hükmettiği sıralarda İspanya'ya da hücum etmişti.

İşte bu seferler sırasında Galiçya bölgesinde bulunan gençler, Barbaros ile işbirliği içine girmiş, ona destek vermişlerdi.

Bu duruma tepki gösteren komşu kentteki Vigo halkı ise, yapılan yardımı ihanet saymış ve Coruña'da bulunanlara "Türkler" demeye başlamıştır. Bu lakabı, Coruña'lıları aşağılamak için söylemelerine rağmen, Deportivo'lular bundan gocunmamış, aksine yakıştırmayı inatla sahiplenmiştir.

Vigo'luların taktığı lakaba karşılık, onlar da Vigo'lulara Portekiz’lilere yakınlıkları nedeniyle "Hain" yakıştırması yapmış ve Vigoluları "Portekizliler" olarak kabul etmişlerdir.

İşte iki komşu şehir arasında yüzyıllar boyunca süren bu gerilim, günümüzde yerini futboldaki rekabete bırakmıştır ve iki takımın karşılaştığı maçlara "Galiçya Derbisi" denmektedir.

Derbi maçlarda Celta Vigo'lular kimi zaman "Türkler dışarı" diye tezahürat yaparken, Deportivolular da "En büyük Türkiye" diye karşılık vermektedirler.


Reklam

Yorumlar (1)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi