Dünya'nın En Büyük Kent Parkları
Özellikle yaz sıcaklarında tatil yapma imkanı olamayanlar için, büyük şehirlerin ortasında bulunan parklar adeta çölün ortasında sığınılacak bir vaha görevi görüyor.

İşte dünyanın en büyük şehir parkları:A.B.D, New York - Central Park

 


Dünya'nın en ünlü kent parklarından biri olan Central Park, A.B.D'nin en kalabalık şehirlerinden New York'un Manhattan bölgesinde gökdelenlerin ortasında bulunuyor.

25.000'in üzerinde ağaca ev sahipliği yapan; içinde hayvanat bahçesi, bar ve restoranlar bulunan; çeşitli spor ve sanat aktivitelerine imkan tanıyan park her yıl ortalama 35 milyon ziyaretçi çekiyor.
A.B.D, Phoenix - South Mountain Park

 


Amerika'nın en büyük kent parkı olan South Mountain'in en önemli özelliği bazı çöl bitkilerine ev sahipliği yapması.

93 km'lik bisiklet, yürüyüş ve at binme parkuru barındırıan parkta aynı zamanda Mystery Castle isimli efsanevi bir de şato bulunuyor.
İngiltere, Londra - Hyde Park

 


Londra'nın merkezindeki en büyük parklardan biri olan Hyde Park, en çok Konuşma Köşesi (Speakers Corner) ile ünlü... Burada isteyen herkes, yasalar dahilinde aklından geçenleri bağırıp rahatlıyor...

İçinde bir göl ve pek çok bahçe barındıran park, aynı zamanda tarihinde dev rock konserleri ve toplu gösterlere ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor.
Hollanda, Amsterdam - Vondelpark

 


İsmini 17. yy da yaşamış Hollandalı yazar "Joost van den Vondel"dan alan Vondelpark, ülkenin en meşhur parkı... İçinde bir açıkhava tiyatrosu ve film müzesi de bulunan park, aynı zamanda çeşitli sporlara da imkan tanıyor.
Kanada, Vancouver – Stanley Park

 


Her yıl 8 milyon ziyaretçi kabul eden ve Kanada'nın en ünlü parklarından biri olan Stanley Park'ın en önemli özelliği içinde yüzlerce yıllık ağaç barındıran bir ormana sahip olması... Bu doğal özellik onu dünyadaki pek çok kent parkından ayırıyor.

Şehrin ortasında adeta bir "vaha" olan parkta Siwash Kayalıkları ve Beaver Gölü gibi doğal güzelliklerin yanısıra pek çok sosyal tesis bulunuyor.
Japonya, Tokyo - Ueno Park

 


Dünya'nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Tokyo'da adeta nefes alacak bir alan olan Ueno Park'ın en önemli özelliklerinden biri içinde pek çok müze barındırması.

Ayrıca her yıl bahar ayında, Japon kültüründe önemli bir yeri olan kiraz çiçeklerinin açışının kutlanması da parka ayrı bir hava katıyor.
Almanya, Münih - Englischer Garten

 


"İngiliz Bahçesi" anlamına gelen Englischer Garten, Almanya'nın en popüler parklarından biri... Adı üstünde bahçeleriyle ünlü parkta antik Çin tarzında bir kule, yine antik Yunan tarzı bir tapınak, geleneksel Japon çay kutlamalarının yapıldığı bir tesis ve bir göl bulunuyor.

Ayrıca park içinde güneşlenmek de oldukça moda...
Meksika - Chapultepec Park

 


Meksika'nın başkentinde bulunan ve şehrin büyük bir bölümünü kapsayan park, ayrıca dünyanın en büyük kent parkları arasında yer alıyor.

3 bölümden oluşan park; hayvanat bahçesi, piknik, yürüyüş ve spor alanları ile çeşitli müze ve kalelere ev sahipliği yapıyor.
Şili, Santiyago - Metropolitan Park

 


Devasa bir alan üzerine kurulu olan ve dünyanın en büyükleri arasında yer alan park; bahçe ve koruluk alanları, havuzu, tırmanış ve yürüyüş parkurları ile ziyaretçilere şehrin ortasında pek çok imkan sunuyor.
Almanya, Berlin – Tiergarten

 


“Hayvan Bahçesi” anlamına gelen Tiergarten özellikle sonbaharda rengarenk olan bahçeleriyle ziyaretçileri büyülüyor. Kuzeyinden Spree nehri geçen par içinden aynı zamanda tarihi anıtlar da bulunmakta...Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi