Dünyanın En Kıymetli Mücehver Taşları
Değerli taşlar, insanlık tarihinde her zaman ilgi uyandırmıştır. İşte tarihteki en değerli 10 taş:

The Hope Diamond (Umut Elması)Umut elması, değerli taşlar arasında beki de en kötü şöhrete sahip olanıdır. Efsaneye göre bu taşın, Hint mitolojisinde adı geçen tanrıça Sita'nın gözünden çalındığı ve bu nedenle lanetli olduğu söylenir. Fakat bu efsane, Viktorya Çağı'nın bir icadı olup, satışını artırmak için taşa mistik anlamlar yüklendiği söylenmektedir. Bu değerli taş, şu an Washington Smithsonian Institute'da sergilenmektedir.


Star of India (Hindistan Yıldızı)563.35 karat olan bu değerli taş, dünyanın en büyük ve en ünlü yıldız safirlerinden biridir. Yaklaşık 300 yıl önce Sri Lanka'dan çıkarılmıştır.


Star of Africa (Afrika Yıldızı)Cullian I ismiyle de bilinen ve 530.20 karat olan bu değerli taş, armut şeklinde kesilmiştir ve dünyanın en büyük ikinci elmasıdır. Bu muhteşem taş, Londra kulesinde diğer kraliyet mücehverleri yanında sergilenmektedir.


The Tiffany Yellow Diamond (Sarı Tiffany Elması)1878 yılında Güney Afrika'dan çıkarılan bu elmas, 287.42 karattır ve keşfedilmiş en büyük sarı elmastır. Sarı elmaslar doğada nadir bulunmaktadır.Queen Marie of Romania’s Sapphire (Romanya Kraliçesi Maria'nın Safiri)Bu muhteşem güzellikteki mavi safir Sri Lanka kökenlidir. 478.68 karat olan bu taş, ayrıca dünyanın en büyük safiri olma özelliğine sahiptir.


Star of Asia (Asya Yıldızı)Myanmar'da keşfedildiği düşünülen bu mavi-viyole karışımı değerli taş 330 karattır ve en ünlü yıldız safirlerden biridir.


The Koh-I-Noor ya da ‘Dağların Işığı’105 karat olan bu değerli elmas, tarihin keşfedilen en eski taşlarından biridir. Pakistan'dan Hindistan'a pek çok hükümdar arasında el değiştirmiş ve son olarak Birleşik Krallık'ta kalmıştır. Şu an Londra Kulesi'nde sergilenmektedir.


The Orlov (Orlov Elması)189 karat olan bu elmas, orjinal gül kesimini koruması nedeniyle, dünyanın en nadide taşları arasındadır. Mavi ve yeşil tonlar taşıyan bu elmas şu an Rus Karliyet hazinesinin bir parçasıdır.


The Mogul Emerald (Moğol Zümrütü)Koyu yeşil renkteki bu görkemli taş, 217.80 karattır. Tablet şeklinde olup, bilinen en büyük zümrüt olma özelliğine sahiptir. 17. yüzyılda Hindistan'da yaşayan bir rahibe ait bu taşın bir yüzünde  çiçek desenleri diğer yüzünde ise dini figürler kazınmıştır. İyileştirici özellikleri olduğuna inanılır.


The Spirit of de Grisogono (Grisogono'nun Ruhu)Grisogono'nun Ruhu, 312.24 karat olup, dünyanın en büyük siyah elmasıdır. Orta Afrika kökenlidir.


Reklam

Yorumlar (7)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi