Dünya'nın En Ünlü Şehir Simgeleri
Dünya üzerinde çeşitli ülkeler ve şehirlerle özdeşleşmiş sayısız simge mevcut.

İşte bunlardan en ünlüleri

 

1. Big Ben Saat Kulesi - Londra (İngiltere)

 

Big Ben

Copyright by Moyan Brenn


İngiltere'deki tarihi yapıların içinde şüphesiz en ünlüsü saat kulesidir. Gotik stilde inşa edilen kule, tarihte İngiliz insanının kararlılığını simgelemesi açısından da önemli bir yere sahiptir:

Londra şehri, 2. Dünya Savaşı sırasındaki saldırılarda büyük yıkıma uğramasına rağmen saat kulesi susmamış, zamanı doğru bir şekilde göstermeye devam etmiştir.

"Big Ben" ismi aslında kulenin çanının ismidir, fakat bütün yapı bu isimle anılmaktadır. Ancak hükümet tarafından 2012 Haziran Ayı'nda  İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in tahttaki 60. yılı onuruna kulenin adının ‘Elizabeth Kulesi’ olmasına karar verilmiştir.

 

 

2. Kolezyum - Roma (İtalya)

 

Colosseum at Night

Copyright by Ed Z


Yıllardır İtalya'nın en çok turist çeken yapılarından biri olan Kolezyum, artık başkent Roma'nın simgesi haline gelmiştir. 2000 yıllık yapı, geçmişte Roma imparatorlarının eğlence için gladyatör dövüşleri düzenledikleri bir arenadır.


Daha sonra çeşitli amaçlar için de kullanılan Kolezyum, depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen mimari açıdan büyük ilgi çekmektedir.

 

 

3. Eyfel Kulesi - Paris (Fransa)

 

 

1887-1889 yılları arasında Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilen kule, ilk zamanlar mimarisi açısından büyük tepki toplasa da, günümüzde Paris deyince ilk akla gelen yapıdır.

Antensiz yüksekliği 300 metre olup, yapımında çelik yerine demir kullanılmıştır. Bu nedenle Parisliler tarafından "Demir Bayan" olarak adlandırılır.

 

 

4. Sultanahmet Camii - İstanbul (Türkiye)

 

 

Şüphesiz İstanbul'u simgeleyen pek çok yapı sayılabilir. Ancak bunların içinde şehrin tarihi silüetiyle en çok özdeşleşeni Sultanahmet Camii'dir.

Sultan I. Ahmet tarafından, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılan Cami, Avrupalılar tarafından "Mavi Cami" olarak bilinir. Bunun nedeni kubbe içlerinin ağırlıklı olarak mavi kalem işleri ile süslenmesi ve mavi, yeşil, beyaz renkli İznik çinileriyle bezenmesidir.

 

 

5. Opera Binası - Sidney (Avustralya)

 

Sydney Opera House

Copyright by phil_h


20. yüzyılın en meşhur yapılarından biri kabul edilen binanın yapımı 14 yıl sürerek 1973'te tamamlanmıştır. Benzersiz çatı tasarımıyla akıllarda kalan yapı, şehrin ve hatta Avustralya'nın en önemli simgesi olmuştur...

 

 

6. Çin Seddi

 


Çin'in kuzeybatısı boyunca, savunma amaçlı yapılan Çin Seddi, bir şehirden ziyade koca bir ülkenin simgesi durumundadır...

UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunan bu büyük yapı en son 2007 yılında, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.

 

 

8. Piramitler / Mısır

 

 

Giza piramitleri de, aynen Çin Seddi'nde olduğu gibi bir şehirden ziyade bir ülkenin sembolü haline gelmiştir. Piramit deyince ilk akla gelen yer Mısır'dır.

Aralarında en büyüğü olan Keops, Dünya'nın 7 harikasından biri olarak kabul edilmiştir.


yazı ve derleme: fwmail.netReklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi