Neden Deneylerde Kobay Olarak Hep Fareler Kullanılır?
Neden bilimsel deneylerin çoğunda kobay olarak hep fareler kullanılır, hiç merak ettiniz mi?

 


Bunun iki önemli nedeni var:

* Birincisi; fareler ile insanlar arasındaki büyük genetik benzerlik! Farelerin hastalıklara ve ilaçlara tepkisi insanlarla benzerlik gösteriyor. Bu da fareler üzerinde, insan vücuduymuş gibi deney yapılabilmesine imkan veriyor ve alınan sonucun insanlara uygulanabilme olasılığı artıyor.


Fakat bu benzerlik ancak son yıllarda gen haritalarının çıkarılmasıyla farkedildi. Halbuki fareler üzerinde araştırmalar çok uzun yıllardır yapılıyor. Bu da ikinci önemli nedeni açıklıyor.


* Fareler küçük olduğu için taşınması ve saklanması kolay hayvanlardır. Ayrıca hızlı üreyebilmeleri de devamlı olarak kullanılabilmelerine olanak sağlıyor.


Burada bilinmesi gereken bir diğer gerçek de şu ki; araştırmalarda kullanılan fareler laboratuvarlarda "özel" olarak yetiştiriliyor. Çünkü farelerin araştırma sonucunu etkileyecek herhangi bir mikrop veya hastalık taşımaması gerekiyor.

Ayrıca son yıllarda gen teknolojisinin gelişmesiyle daha karmaşık hastalıkların çözümünde kullanılabilecek genetiğine müdahale edilmiş fareler de üretilmeye başlandı. Örneğin kimi üretici firma, amaca göre eksik gen ile fare üretirken, kimi fare genleri arasına insan geni de ekleyebiliyor.Reklam

Yorumlar (3)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi