Renklerin İsimleri Ne Anlama Geliyor?
Kırmızı, mavi, yeşil, sarı, mor, lacivert...

 

Her gün kullandığımız renk isimleri nereden geliyor, hiç merak ettiniz mi?

 

İşte 10 renk ve isim kökeni:

 

Bordo


Bordo kelimesi, Fransa'nın bir şehri olan "Bordeaux" den dilimize geçmiştir. Burada üretilen şarabın renginden ötürü kullanılmaya başlanan bir sözcüktür.


Pembe


Dilimize Farsça'dan geçmiş olup, pamuk anlamına gelmektedir.


Kırmızı


Kırmızı, dilimize Arapça'dan geçme bir sözcük olup, "Kırmız" adı verilen bir böcek türünden türediği düşünülmektedir. Günümüzde koşnil olarak da bilinen bu böcek, kırmızı renkte bir boya vermektedir.

Yine kırmızı anlamında kullanılan "al" kelimesi ise Türkçe bir sözcüktür; kutsallık ve yücelikle ilişkilendirilen anlamları da vardır.


Mavi


Mavi sözcüğü, Arapça Ma'i kelimesinden türemiştir. "Ma" Arapça'da su anlamına gelmektedir. Ma'i ise suya ait, sudan gelen demektir.

Eski Türkçe'de ise "çakır" ve "gök" sözcükleri mavi anlamını karşılamakta olup, günümüzde de yine mavinin tonlarını ifade etmek için kullanılabilmektedir.


Sarı


Sarı kelimesine yazılı olarak rastlanan en eski kaynak Orhun kitabeleridir. Burada "sarığ" olarak geçen kelime, altın sözcüğünü niteleyen bir sıfat olarak kullanılmıştır.


Mor


Mor kelimesinin kökeni için iki ayrı teori vardır. Birincisi, Farsça'da "demir pası" anlamına gelen "mur" sözcüğünden dilimize geçmiş olduğudur.

İkincisi ise Ermenice'de "böğürtlen veya karadut" anlamına gelen morm kelimesinden türemiş olmasıdır.


Yeşil


Yeşil kelimesi Türkçe bir sözcük olup, "taze ve diri" anlamlarına gelen yaş kelimesinden türemiştir. "Taze bitki rengi" anlamına gelen yaşıl sözcüğü, daha sonra değişerek yeşil olmuştur.


Lacivert


Dilimize, Farsça'da koyu mavi renkli bir taşın adı olan "laciverd" sözcüğünden geçmiştir. Bu kelimenin Sanskritçe racavarta sözcüğünden evrildiği düşünülmektedir ve bu dilde "kral payı" anlamına gelmektedir.


Siyah


Siyah, Farsça bir sözcük olup, kara anlamına gelmektedir. Bu sözcüğün de yine Sanskritçe'de "koyu renk, esmer" anlamlarına gelen syama kelimesinden evrildiği düşünülmektedir.


Beyaz


Arapça'da byd kökünden gelen bayad sözcüğünden türemedir.
"Beyazlık, beyaz olma" anlamlarına gelir. Arapça'da aynı kökten türeyen bayda kelimesi ise yumurta anlamına gelir.

Ak kelimesi ise Türkçe bir sözcük olup, Türk mitolojisinde önemli bir yeri vardır. Adalet, doğruluk, temizlik ve cennetle ilişkilendirilen anlamlara sahiptir.

derleme ve yazı: fwmail.net

(Nişanyan Sözlük ve Vikipedi'den faydalanılarak oluşturulmuştur. Kaynak göstermeden kullanmayınız.)


Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi