Tarihi Kişilikler Hakkında 20 İlginç Gerçek!
Tarihten 20 kişilik ve 20 enteresan bilgi...

 

1. Fransa'nın ünlü ulusal kahramanı Napolyon Bonaparte, aslında İtalyan kökenli bir aileden gelmekteydi.

Hatta kendisinin bizzat İtalyan olduğuna ve çocukluğunda Fransızlardan nefret ettiğine dair de çeşitli iddialar vardır. Çünkü Napolyon, Korsika doğumluduydu ve ünlü komutan doğduğu yıllarda bu ada, İtalyan'ların elinden Fransızlara daha yeni geçmişti.

 

 


2. Ünlü İngiliz bilim adamı Isaac Newton öldükten sonra, özel notları arasında simya, astroloji ve gizli bilimler hakkında yazılmış binlerce sayfa not bulunmuştu.

 

 


3. Fransa'nın simgesi Eyfel Kulesi'ni tasarlayan Fransız mimar Gustave Eiffel, aynı zamanda ABD'nin simgesi olan ünlü Özgürlük anıtının da iç iskeletini meydana getirmiştir.

 

 


4. Dünya'nın en ünlü spor markalarından olan Adidas ve Puma, aslında II. Dünya Savaşı öncesinde aynı ayakkabı atölyesini işleten, fakat savaş sonrasında birbirlerine küsüp yollarını ayıran ve farklı atölyeler kurarak kıyasıya rekabet eden iki erkek kardeşe aittir.

Kardeşlerden Adolf Dassler, Adidas ismi altında yoluna devam etmiş; ağabeyi Rudolf Dassler ise Puma'yı kurmuştur. Her ikisinin de merkezi Almanya'nın Herzogenaurach şehridir.

 

 


5. Alman müziğinin en büyük isimlerinden biri olan Ludwig van Beethoven'ın hem sağır olmasının, hem davranış bozukluklarının ve hem de ölümünün sebebi aslında Cam Armonika denilen bir müzik aletiydi!

Kendisinin kurşundan zehirlenerek öldüğü zaten biliniyordu; fakat bu zehirlenmeye nehirdeki balıkların yol açtığı düşünülmüştü. Halbuki Beethoven, hastalanmadan önceki dönemlerde cam armonikayla çok fazla haşır neşir olmuş ve bu alet de sağlık açısından çok tehlikeli olan kurşunlu camdan yapılmıştı.

İnsanların delirmesine ve ölümüne neden olan bu alet sonradan yasaklanmış ve kurşunlu cam yerine kristal cam kullanılmaya başlanmıştır.

 

 


6. 18. yüzyılda maceraperestliği ve çapkınlığıyla ün yapan; politikadan felsefeye, casusluktan sihirbazlığa kadar elinden her iş gelen ve ismi günümüze miras kalan Casanova, hayatının son yıllarını sevilmediği bir kalede kütüphaneci olarak geçirmiş ve sessiz sedasız yaşama veda etmiştir.

 

 


7. Antik Mısır'ın en ünlü kraliçesi Kleopatra, tam dokuz dil konuşmaktaydı.

 

 


8. Rock'n Roll'un kralı olarak tanınan Elvis Presley lise yıllarından beri saçlarını koyu renge boyuyordu; ama aslında sarışındı.

 

 

9. Gelmiş geçmiş en ünlü bilim adamlarından biri olan Einstein'a, dönemin İsrail başbakanı tarafından "İsrail Cumhurbaşkanlığı", teklif edilmiş ve bu teklif Einstein tarafından reddedilmişti.

 

 


10. ABD'nin en ünlü başkanlarından biri olan ve suikaste kurban giden John F. Kennedy; Narnia Günlükleri kitabıyla edebiyata damgasını vuran İrlandalı yazar C.S Lewis ve Cesur Yeni Dünya isimli kült kitabıyla tanınan İngiliz yazar Aldous Huxley aynı gün vefat etmişti: 22 Kasım 1963...

 

 


11. 19. yüzyılda "Nurembergi'li Minik Adam" olarak ünlenen Matthew Birchinger adlı bir adam, tulum dahil dört müzik aletini kusursuz çalabiliyor, mükemmel biçimde hattatlık yapıyor ve bugün bile kimsenin açıklayamadığı sihirbazlık numaraları gerçekleştiriyordu.

"Ne var bunda" demeyin, çünkü Birchinger’in kolları ve belden aşağısı yoktu ve boyu sadece 73 cm'di.

 

 


12. Dünyaca ünlü Dedektif Sherlock Holmes karakterinin yaratıcısı İngiliz yazar Arthur Conan Doyle, aslında bir göz doktoruydu.

 

 


13. Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri Mahatma Gandi'nin ilk sivil başkaldırısı sanılanın aksine Hindistan'da değil, Güney Afrika'da gerçekleşmişti.

Burada çalıştığı yıllarda, "beyaz" olmayan ırklara karşı yapılan ayrımcılıktan bir Hintli olarak kendisi de nasibini almıştı. Bir tren yolculuğu sırasında elinde birinci mevki bileti olmasına rağmen üçüncü mevkiye geçmediği için trenden atılmış ve bu gibi olaylar siyasi açıdan onun için dönüm noktası olmuştu. Gandi ilk olarak Güney Afrika'da yaşayan Hintlilerin vatandaşlık hakları için mücadele vermiştir.

 

 


14. Doğum tarihi aynı zamanda tüm ülkede resmi tatil olan tek ABD başkanı George Washington'dur.

 

 


15. 18. yüzyılda ABD'de yaşayan Tom Fuller adlı zenci bir köle, kendisine hangi zaman dilimi verilirse verilsin, içinde kaç saniye olduğunu çok kısa süre içinde hesaplayabiliyordu. Okuma yazması bile olmayan köle, bir keresinde yetmiş yılda kaç saniye olduğunu bir buçuk dakikadan az bir sürede hasaplamıştı.

 

 


16. Gelmiş geçmiş en büyük müzik dehalarından biri kabul edilen Mozart'ın mezarı belli değildir. Viyana'daki St. Marx mezarlığında bir yere gömüldüğü kesin olarak bilinse de, mezarını belli edecek herhangi bir işaret olmadığından orijinal mezar kayıptır.

Günümüzde bu mezarlıkta adına sembolik bir anıt bulunmaktadır.

 

 


17. Dünyaca ünlü Rus besteci Aleksandr Borodin'in asıl mesleği kimya profesörlüğüydü ve ölümüne kadar iki mesleği bir arada yürütmeye çalıştı.

 

 


18. Sanat ve bilimsel alandaki çalışmalarıyla tanınan Leonardo da Vinci bir vejetaryan ve hayvan hakları savunucusuydu; öyle ki kafeste satılan kuşları alır, onları hemen ardından serbest bırakırdı.

 

 


19. Ünlü ressam Pablo Picasso'nun bebekken ilk konuştuğu kelime İspanyolca "kalem" kelimesiydi.

 

 


20. Amerikalı mühendis Percy Spencer, bir savunma şirketinde görev yaptığı dönemde, elektriği bir arada toplayan yeni bir sistem üzerine çalışıyordu.

Bu sırada cebindeki çikolatanın ısıdan hemen eridiğini görünce, rastlantısal bir şekilde mikrodalga fırını icat etmiş oldu!


yazı ve derleme: fwmail.net

(kaynak göstermeden kullanmayınız)Reklam

Yorumlar (1)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi