Dünyanın En İlginç Hastalıkları
1. Her Gün 200 Kez Orgazm Olan Kadın24 yaşındaki İngiliz Sarah Carmen her gün 200 kez orgazm oluyor. Seksüel olarak devamlı tahrik olma sendromu (Permanent Sexual Arousal Syndrome) olan kadın, hastalığının aldığı haplar yüzünden olduğunu düşünüyor. Bu sağlık durumu nedeniyle bir türlü uzun süreli bir beraberliğe sahip olamıyor.


2. Şişmanlayamayan Adam59 yaşındaki Bay Perry pasta, hamburger, tatlı gibi dilediği herşeyi yiyebiliyor ve asla kilo almıyor. Kilo alamamasının nedeni lipodistrofi (vücudunun çok hızlı bir şekilde yağ yakması) hastalığı. Şişman bir çocuk olan Perry 12 yaşındayken bir gecede neredeyse vücudundaki tüm yağı yakmış. Daha sonra şişmanlamak için daha fazla yemek yemeye başlasa da bunun hiçbir etkisi olmamış. Bay Perry hastalığının teşhisi konulmadan önce bir çok testten geçmiş. En sonunda vücudunun normalden 6 kat fazla insülin ürettiği ortaya çıkmış. Doktorlar bu hastalığın "kilo vermek isteyenlerin hayali" olduğunu belirtiyor.


3. Soğuğu Hissetmeyen Adam"Buz adam" olarak da bilinen Hollandalı Wim Hof, buz altında yüzüyor ve buzla dolu kapların içinde kalabiliyor. Karlarla kaplı Blanc Dağı'na üzerinde yalnızca şort varken tırmanan tırmandı, rekorlar kırdı ve yeni zorlu görevlere her zaman hazır. Bilim adamları bu durumu tam olarak açıklayamıyor fakat 48 yaşındaki Hollandalı normal insanlar için ölümcül olabilecek ısılarda bile dayanıklılığıbı koruyor.


4. Uyuyamayan Çocuk: Yıllardır Günün 24 Saatini Uyumadan GeçiriyorRhett Lamb diğer 3 yaşındaki çocuklar gibi huysuz, ancak onu ayrıcalıklı yapan bir özelliği var; ender rastlanan, uyuyamamasına yol açan bir hastalığa sahip. Rhett neredeyse günün 24 saati ayakta ve bu hastalığı doktorlara ve ebeveynlerine çok zor geliyor. Doktorlar küçük çocuğun bu durumuna neyin tol açtığını bulabilmek için vardiyalı olarak çalışıyor. Birkaç karşıt doktor görüşünden sonra Shannon ve David Lamb çocuklarının neyi olduğunu öğrendi; çok nadir rastlanan Chiari Malformasyonu. Savard'ın yaptığı açıklamaya göre "Beyin, spiral kolonun içine sıkışıyor ve sonuç olarak kişi uykuyu ve konuşmayı, dolaşım sistemini, hatta nefes almayı kontrol eden beyin sapının düğümlenmesine yol açıyor."


5. Suya Alerjisi Olan Kadın
Genç kız Ashleigh Morris yüzmeye gidemiyor, banyo yapamıyor, hatta stresli bir iş günü sonrasında duşa bile giremiyor, çünkü suya alerjisi var. Terlemek bile 19 yaşındaki genç kızın kaşınmasına yol açıyor. Avustralyalı Ashleigh bu hastalığı 14 yaşından beri çekiyor ve sıcaklık derecesi ne olursa olsun suya değemiyor. "Aquagenic Urticaria" isimli hastalığa o kadar nadir rastlanılır ki şu ana kadar yalnızca birkaç vakaya rastlanmıştır.


6. Hiçbir Şeyi Unutamayan Kadın"AJ" kod adlı 40 yaşındaki evli kadın herşeyi hatırlıyor. McGaugh ve UCI araştırmacıları Larry Cahill ve Elizabeth Parker bu sıradışı vaka üzerinde çalışıyorlar. AJ, hayatındaki tüm anları ve sayısız olayı eksiksiz bir şekilde anımsıyor. Eğer 25 yıl öncesinden rastgele bir tarih seçip o gün olanlar hakkında ona danışırsanız, size o gün başından geçenleri detaylarıyla dile getirecek ve ilgisini çeken bir haber olduysa hemen anlatacaktır. Aynı zamanda günün hangi haftada yer aldığını ve havanın nasıl olduğunu da söyleyebiliyor. Bu hastalığın adı ise "hyperthymestic syndrome".


7. Yalnızca Tic Tac Şeker Yiyen Genç Kız17 yaşındaki genç kız Natalie Cooper ne zaman bir şey yese rahatsızlanmasına yol açan gizemli bir hastalığa sahip. Hasta olmasına yol açmayan, yiyebildiği tek şey ise Tic Tac şekeri. Cooper'ın sindirebildiği tek şeyin bu şeker olmasını doktorlar açıklayamıyor.


8. Hıçkırığını Tutamayan Müzisyen24 yaşındaki Lincoln'da yaşayan Chris Sands her iki saniyede bir hıçkırıyor ve bu durum bazen uykusunda da devam ediyor. Hipnoz ve yoga gibi birçok tedavi çeşidi deneyen genç kıza hiçbir şey çare olamamış. Sorununun reflü yüzünden olduğunu düşünen Sands, Ebullient grubunun vokali.


9. Her Güldüğünde Bayılan Kadın20 yaşındaki Kay Underwood, güçlü bir duyguya kapıldığında kaslarını güçsüzleştiren katapleksi hastalığına sahip. Neşe, kızgınlık, korku, dehşet ve hatta utanç gibi duygulara kapılması aniden olduğu yerde yere yığılmasına yol açıyor. Beş yıl önce teşhis konulan İngiliz Kay bir kez günde 40 defa bayılmış. Genç kız, "İnsanlar böyle bir şey olduğunda çok şaşırıyorlar, yabancıların tepkileri ile uğraşmak ise her zaman kolay olmuyor," diyor.


10. Modern Teknolojiye Alerjisi Olan Kadın21. yüzyılda çoğu insan için cep telefonu ile konuşmak, mikro dalga fırında yemek pişirmek ya da araba kullanmak modern yaşamın parçalarındandır. Ancak Debbie Bird için bu aktiviteler bir hayal, çünkü cep telefonlarına ve mikro dalga fırınlara alerjisi var. 39 yaşındaki kadın bilgisayarların, cep telefonlarının, mikro dalga fırınların ve hatta bazı arabaların yarattığı elektromanyetik alanlara maruz kaldığında kaşınmaya başlıyor, göz kapakları normal büyüklüklerinin üç katı olacak şekilde şişiyor. Spa merkezi yöneticisi olan Bird elektromanyetik alanlardan uzak evinde sağlıklı yaşamaya özen gösteriyor.


Reklam

Yorumlar (13)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi