İdeal Vücut Ölçüleri Değişiyor
90-60-90 ölçüleri değişiyor. Siz hangi vücut tipine sahipsiniz?

Normal yani ortlama bir kadın vücudu herkesin sandığı ya da sanmak istediği gibi artık "kum saati" biçiminde değil. Kadınların vücudu 50 yıl içinde, giderek daha fazla dikdörtgen, armut veya üçgene dönüşmüş.Özellikle kadınların ama genelde erkekler de dahil tüm insanların kafayı taktığı bir soruna gelelim: Kadınların vücut ölçüleri ve vücut biçimleri...

Kadınların vücut ölçüleri ve vücut biçimleri, ister kabul edelim ister etmeyelim, en azından dünya nüfusunun yarısı için yani kadınlar için en önemli konulardan biri.

Moda endüstrisinin içindekiler, son yıllarda peşpeşe yaptıkları uyarıları bir kez daha dile getirdiler. Normal yani ortlama bir kadın vücudu herkesin sandığı ya da sanmak istediği gibi artık “kum saati” biçiminde değil. Daha somut tanımlarsak, yukarısı yani göğüs kısmı biraz geniş, bel ince, basen çevresi yine geniş, hani şu ideal 90-60-90 veya türevleri filan değilmiş. Son 50 yıl içinde, giderek daha fazla dikdörtgen, armut veya üçgene dönüşüyormuş.

Değişik sosyal kesimlerden yaklaşık 6 bin kadın üzerinde yapılan araştırmada, kadınların yüzde 46’sının dikdörtgen, yani göğüs-bel-kalça ölçülerinin birbirine oldukça yakın olduğu çıkmış ortaya. Yüzde 20’nin biraz üzerindeki kadınların alt kısmı daha geniş, yani “armut” diye tabir edilebilen biçimde iken yüzde 14’ünün ise ters üçgen yani üst kısmı, göğüs ve omuz kısımları biraz daha genişmiş.ABD’nin Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nin araştırmasında ortaya çıkan bu bulgular konfeksiyoncuların artık “sanki bütün kadınlar kum saati biçimindeymiş gibi” elbiseler üretmesine karşı bilimsel bir uyarı sayılıyor. Ve bunun da 50 yıl önce alınan ortalama ölçülerden bu yana, son 50 yılda yaşanan değişimin sonucu olduğu belirtiliyor.


VÜCUT TİPLERİ

Genel olarak vücut tipleri 5 ana kategoride toplanabilir. Bir zamanların ideali olan kum saati vücut tipine sahip kadınlar ille de zayıf, elma veya armut vücut tipine sahip kadınlar ille de şişman olacak diye bir kural yoktur. Örneğin Marilyn Monroe kum saati tipine dahil olmasına rağmen hayli dolgun bir vücuda sahipti; Catherine Zeta-Jones veya Salma Hayek ise elma vücut tipine dahildir; fakat fit bir görünüme sahiptirler. Vücut tipleri, kilo almaya meyilli olunan bölgeleri gösterir.KUM SAATİ VÜCUT TİPİ:
Gövdenin üst kısmı ile basen ve kalça kısmının genişliği birbiriyle orantılıdır. Bel kıvrımı mükemmel şekilde belirgindir. Bu vücut tipine sahip ünlüler:

Sophia LorenScarlett JohanssonMariah Carey

ARMUT VÜCUT TİPİ:
Gövdenin üst kısmı, kalçalara oranla daha küçüktür. Kum saatinde olduğu gibi bel kıvrımı çok belirgindir.

Jennifer LopezShakiraBeyonceRihanna

DİKDÖRTGEN VÜCUT TİPİ:

Gövdenin üst kısmı, kalçalar ve bel hemen hemen aynı genişliktedir; bel kıvrımında göze çarpan bir belirginlik yoktur.

Cameron DiazMel CGwyneth Paltrow

TERS ÜÇGEN VÜCUT TİPİ:
Gövdenin üst kısmı kalçalardan daha geniştir; bel ayrımı az belirgindir.

Demi MooreAngelina JolieVictoria Beckham

ELMA VÜCUT TİPİ:
Ters üçgende olduğu gibi, gövdenin üst kısmı, kalçalardan daha geniş durur. Ancak bu vücut tipi bel ve çevresinden kilo almaya çok meyilldir. "Elmas" ve "Oval" vücut tipleri de bu başlık altına dahil edilebilir.

Cathrine Zeta JonesKate WinsletSalma HayekReklam

Yorumlar (24)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi