Saul Bass Kimdir?
Google, bugün efsanevi grafik tasarımcı ve yapımcı Saul Bass'ın doğum gününü kutluyor.

 

 

Amerikalı Saul Bass (8 Mayıs 1920- 25 Nisan 1996) hazırladığı film afişleri, şirket logoları ve özellikle sinema filmi jenerikleriyle ünlü...

40 yıllık kariyeri boyunca aralarında Alfred Hitchcock,  Otto Preminger, Stanley Kubrick ve Martin Scorsese gibi çok ünlü isimlerin bulunduğu yönetmenlerle çalışan Bass, özellikle "The Man with The Golden Arm" (Altın Kollu Adam) filmi için kullandığı imge ile büyük yankı uyandırdı.

1950'lerin ortasında tabu bir konu olan eroin bağımlılığını ele alan filmin başrolünde Frank Sinatra vardı ve bağımlılığı aşmaya çalışan bir jazz sanatçısını canlandırıyordu.

 

Bass, bu film için yenilikçi bir afiş ve jenerik hazırladı:

 

Uyuşturucu bağımlılığının güçlü bir göstergesi olarak siyah bir "KOL" silüeti seçti. Aynı imgeyi, bu sefer siyah fon üzerine beyaz bir kol olarak filmin jeneriğine de taşıyan Bass, böylece jenerik olayına devrimci bir bakış açısı getirmiş oldu.

 

Felsefesini "sıradan olanı sıradışı gibi göstermek" olarak tanımlayan, hareketli yazılar ve vurucu imgeler kullanan Bass'tan önce jenerikler durağandı ve filmden bağımsız bir şekilde sinema perdelerine yansıtılıyordu.


Altın Kollu Adam (1955) filmi için tasarladığı afiş ve jenerik:

 

 Saul Bass 1954 ile 1995 yılları arasında, aralarında Hitchcock'un kült filmlerinden olan Vertigo (1958) ve Sapık (1960) gibi gerilim türlerinin de olduğu onlarca filmin jeneriğini hazırlamıştır.

Saul Bass yarattığı özgün stili ile kendinden sonraki tasarımcılara ilham vermiştir.

İşte hazırladığı posterlerden bazıları:

 

Vertigo (1958)Bir Cinayetin Anatomisi (1959)Öğleden Sonra Aşk (1957)

 Günaydın Hüzün (1958)

 Exodus (1960)Kardinal (1963)

 

 

Çılgın Dünya (1963) filmi için hazırladığı ilginç jenerik:

 


yazı ve derleme: fwmail.net

 


Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi