Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler
Bağışıklık sistemi mevsimsel değişiklikler ve stres nedeniyle bazı durumlarda zayıf düşer. Yaz mevsimine veda etmeye hazırlandığımız şu günlerde tüketeceğiniz belli başlı besinler bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. İşte uzmanların belirlediği 15 besin maddesi:Mürver

Koyu renk üzümlerin grip virüsüne karşı koruduğu çok eski zamanlardan beri bilinir. Antioksidan bakımından çok güçlü olan mürver, aynı zamanda iltihaplanmalara karşı da vücudu korur.

Mantar

Hayvanlarda yapılan testler mantarın virüs ve bakterilere karşı etkili olduğunu ortaya koydu. Mantar selenyum ve B vitamini içerir. İyi bir antioksidandır.

Acai üzümü

Yaban mersini kadar faydalı Acai üzümü de antioksidan açıdan güçlü bir meyve. Yaşlanmaya ve hastalıklara karşı etkilidir.

İstiridye

Çinko içeren istiridye bağışıklık sistemini güçlendiren sayılı besin maddelerinden. Virüslere karşı vücudu korur. Doğal afrodizyaktır.Karpuz

Enerji verir, vücudu temizler. Güçlü antioksidan etkisi vardır.

Lahana

Lahananın içerdiği bazi mineraller oksijen açısından vücut için çok faydalı. Çorbalarda kullanılması tavsiye ediliyor. Antioksidan özelliği var.

Badem

Bir avuç badem strese karşı birebir. E vitamini içerir, ki e vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan vitaminlerdendir.

Greyfurt

Bol miktarda C vitamini içerir. Gribe karşı koruyucudur.

Buğday unu

Çinko ve B vitamini içerir aynı zamanda antioksidan özelliği vardır. Protein içerir. Uzmanlar, buğday unu kullanılarak yapılmış ekmekleri özellikle tavsiye ediyor.

Yoğurt

Günde bir kase yoğurt gribe yakalanma riskini düşürüyor. Hastalıklara karşı etkilidir.Sarmısak

Ülsere ve mide kanserine yol açan bakterilere karşı etkilidir. Antioksidan etkisi bulunur. Kullanmadan 15-20 dakika önce enziminin ortaya çıkması için ezilmesi tavsiye ediliyor.

Ispanak

Süper yiyecek olarak bilinen ıspanak yeni hücre üretilmesinde yardımcı olur. C vitamini içerir, antioksidandır. Az pişirilmesi öneriliyor.

Çay


Yeşil ya da siyah çayın her iki türü de hastalıklara karşı savaşan polifenol maddesini içerir.

Tatlı patates

Havuç gibi A vitamininin öncül maddesi beta karoten içerir. Bazı kanserlere karşı koruyucudur, yaşlanmayı yavaşlatır.

Brokoli

Bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü sebzelerden olan brokoli, A ve C vitamini içerir. Vücudu hastalıklara karşı güçlü tutar.


Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi