Pizzanın Tarihçesi
1000 dolaylarında: Pizzanın başlangıcı 1000’li yıllara dayanıyor. Bu dönemlerde köylülerin artan ekmek hamurunu pişirmesine dayanıyor.

1500’lerin başları: İspanyollar Amerika’dan Avrupa’ya domates getirdiler. 1500’lerin sonları: Mozeralla peynirinin yapılışını anlatan ilk tarif yemek kitaplarında yer aldı.

1600’lerin sonları: Her ne kadar bazı insanlar domatesin zehirli olduğunu düşünse de Napoli’deki köylüler mozarellalı pizzalarına ilk kez domatesi eklediler.1830: Napoli’de Port’Alba adı altında dünyanın ilk pizzacısı açıldı.

1889: Napolili şef Raffaele Esposito domates mozarella ve fesleğenden oluşan kırmızı beyaz ve yeşil renkli pizza hazırladı; ki bu pizza Kraliçe Margherita Teresa Giovanna’yı onurlandırılmak için kendisine sunuldu. Sonrasında pizzaya ‘Margherita’ (Margarite) ismi verildi.

1905: Gennaro Lombardi New York’taki ilk Amerikan pizzacısını açtı.

1943:
Ric Riccardo ve Ike Sewell birlikte kabarık pizzayı buldu ve Chicago’daki restoranlarında satışa sunmaya başladılar.

1945: İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkan gaziler İtalya’ya döndükten sonra pizzayı dilim olarak satın almaya başlayınca gittikçe popüler hale geldi ve pizza efsanesi böylece yayılmaya başladı. 1957: Celentano’nun ilk dondurulmuş pizzası marketlerde yerini almaya başladı.

1958:
İlk Pizza Hut Wichita Kansas’ta açıldı. İlk Domino’s ise 2 yıl sonra Ypsilanti Michigan’da açıldı.

1970’lerin ortası: Chicago’daki pizzacılar, pizzalarının üstüne yeni bir kat eklediler ve muhteşem dolgun pizzayı yaptılar.

1980'lerin Başları: Pizza gurmecilere sunulmaya başlandı.

1995: Kraft markası kendi ürettikleri ilk kabaran donmuş DiGiorno pizzasını insanlara sundu.


Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi