Tarihteki En Büyük Yalanlar
Alexander Canduci, “The Greatest Lies in History (Tarihteki En Büyük Yalanlar)” adlı kitabında tarihsel süreç ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışları aktarıyor...

İşte kitap içinde yer alan bilgilerden bazıları...

 * Yalan: Roma İmparatoru Diktatör Augustos, yetkilerini Senato’ya devretmeye hazırlanıyordu.

Doğru: Hiç bir zaman böyle bir niyeti olmadı.* Yalan: 4.Haçlı Seferi(1204) Kudüs’ü özgürlüğe kavuşturmak için yapıldı.

Doğru: Liderlerin asıl amacı İstanbul’u ele geçirmekti.* Yalan: Fransız Devrimi’nden önce yüzlerce vatansever Bastille Hapishanesi’nde tutukluydu ve işkence görüyordu.

Doğru: Bastille’de sadece 7 tutuklu vardı. Bunların ikisi azılı katildiler.* Yalan: Roma’yı M.Ö.64’de Hıristiyanlar yaktılar.

Doğru: Roma’da yangın bir kaza sonucu çıkmıştı.* Yalan: Yahudiler her yüzyılın başında bir araya gelip “Dünyayı Ele Geçirme Planı (The Protocols of the Elders of Zion)” yaparlar.

Doğru: Bu yalan, Rus Gizli Polisi’nin uydurduğu bir hikayedir.* Yalan: Amerikalılar, Japonların Pearl Harbour’a saldıracaklarını bilmiyorlardı.

Doğru: Roosevelt’in saldırı olacağından haberi vardı ve bu saldırı savaşa girilmesinin bahanesi oldu.* Yalan: Normandiya çıkarması, ikinci bir cephe açılmak suretiyle Nazilere karşı Rusları korumak amacıyla yapıldı.

Doğru: Amaç, Müttefiklerin Rusya’dan önce Almanya’yı işgal etmek istemeleriydi.* Yalan: Vietnam Savaşı’nı Amerikan askerlerine saldıran Kuzey Vietnamlılar başlattı.

Doğru: Savaşı başlatan Amerikalılardı.* Yalan: ABD’nin kurucuları dürüst ve kendi çıkarlarını gözetmeyen kişilerdi.

Doğru: Kurucular, para yapmak ve diğer sömürgecilerden fazla güce sahip olmak peşindeydiler.* Yalan: Texas Eyaleti, Amerikalıların kanlarıyla kazanıldı.

Doğru: Texas bölgesi hukuk dışı biçimde ilhak edildi. Sonrasında Meksika, kazanması imkansız olan bir savaşa zorlanarak bu ilhak meşrulaştırıldı.* Yalan: Irak’ta “Kitle İmha Silahları” vardı ve ABD ülkeye “demokrasi getirmek” için girdi.

Doğru: “Kitle İmha Silahları” yoktu. ABD’nin ülkeye giriş amacı, bu bölgede üs sahibi olmak ve enerji kaynaklarını kontrol etmekti.* Yalan: İran’da Diktatör Şah’ı devirip demokrasi getirilmesi için devrim yapıldı.

Doğru: Adı “demokrasi” olan ama özgürlüklerin olmadığı bir şeriat rejimi amaçlanmıştı. Başkan Carter da bu fikre karşı çıkmadı.Reklam

Yorumlar (2)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi