Laptop Pil Ömrünü Uzatmak İçin Öneriler
 

Önemli bir çalışmanın tam ortasında laptopunuzun pili sizi yarı yolda bırakmasın. İşte laptopunuzun pil süresini artırmanız için tavsiyeler...

 

 

 


Hard Disk'inizi birleştirin

Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümü HDD'lerini düzenli olarak birleştirmez. Düzenli aralıklarla birleştirilmeyen HDD'ler ise bilgisayarları yavaşlatır ve sistem performansını düşürebilir. Bunun önüne geçmek için, özellikle laptop kullanıcılarının belirli aralıklarla hard disk'lerini birleştirmesinde yarar vardır. Böylece HDD'niz çalışırken fazla yorulmayacak ve bu da bataryanıza olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

 

Güç ayarlarınıza göz atın

Masaüstü bilgisayar kullanıcıların pek fazla aşina olmadığı güç ayarları, laptop kullanıcıları için ayrı bir önem taşır. Sonuçta batarya ömrünü birebir etkileyen ayarların büyük bir bölümü burada yer alır. Denetim Masası'ndan güç ayarlarına ulaşarak kendiniz için en uygun ayarları belirleyebilir ve böylece batarya ömrünüze de katkıda bulunmuş olabilirsiniz.

 

Görselleri kapatın

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows Vista'yla beraber hayatımıza giren Aero Glass özelliği, her ne kadar göze hitap etse de, sistem kaynaklarını da olabildiğince çok kullanır. Bu fonksiyonun kapatılması halinde (Windows'un klasik görünümüne geçilmesi durumunda) bu batarya ömrünüzü olumlu bir yönde etkileyecektir.

 

Uyku modu yerine Hibernate'yi kullanın

Stand-by ya da uyku modu ile hibernate yani Hazırda Beklet modu birbirinden farklıdır. Uyku modunda olan bilgisayarlarda Hard Disk ve ekran kapanırken, sistem hafızası ve işlemci ise aktif kalır. Bu da laptop kullanımda değilken bile batarya ömrünün azalmasına neden olur. Hazırda Beklet modunda ise sistem kendini tamamen kapatır ve böylece laptopların kullanılmadığı zamanlarda batarya ömrünün azalması gibi bir sorun yaşanmaz.

 

Gerekmedikçe birden fazla uygulama çalıştırmayın

Çalışan her programın sistem kaynaklarına ve laptopların batarya ömrüne farklı oranda etkileri vardır. Aynı anda birden fazla uygulamanın çalıştırılması ise batarya üzerindeki yükün daha da artması anlamına gelir. Bu nedenle gerekmedikçe ikiden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırmamaya özen gösterin.

 

Sistem hafızasını fazla tutun

Laptopunuzun toplam bellek kapasitesi ne kadar büyükse, Hard Disk'iniz de o oranda daha az yorulacaktır ve nihayetinde Hard Disk'in az yorulması, batarya ömrüne de olumlu yansıyacaktır.

 

Laptopunuzu temiz tutun

Kullanmakta olduğunuz laptopunuzun içerisindeki hava dolaşımının gerektiği gibi sağlandığına emin olmalısınız. Tozlanan fanlar ve hava dolaşımının aksaması laptopunuzun sıcaklığını arttıracağından batarya ömrü de bundan olumsuz yönde etkilenebilir.

 

 

 

 

Laptopunuzu serin tutun

Daha önceki madde de belirttiğimiz üzere sıcaklık başta laptoplar olmak üzere tüm bilgisayarların baş düşmanıdır. Donanımlarının ömrünü de kısaltan aşırı sıcaklık, batarya ömrünü de azaltmaktadır. Bu nedenle laptopunuzu güneş ışığından koruyun ve kapalı bir aracın içinde bırakmayın.

 

Bataryanızı tamamen deşarj ettikten sonra şarj edin

Daha çok eski laptoplarda kullanılan Ni-MH bataryalarında görülen bu durumu şöyle izah edebiliriz: Laptopunuzun bataryasını tam şarj ettikten sonra bataryanız tükenene kadar laptopunuzu kullanmaya devam edin ve kesinlikle bataryanız tamamen deşarj olmadan laptopunuzun fişini prize takmayın. Li-on bataryalarda ise böyle bir problem yoktur ve genellikle bu tip bataryaların tamamen deşarj edilmemesi önerilir.

 

Yazılım ve sürücülerinizi güncel tutun

Yazılımların güncel sürümlerini kullanmak her açıdan kullanıcıya avantaj sağlar. Yazılımlarınızı ve sürücülerinizi güncel tutarak kaynak kullanımını azaltmanız ve buna bağlı olarak batarya ömrüne katkı sağlayabilmeniz mümkün.

 

Doğru adaptörü kullanın

Laptopunuzu şarj ederken kullandığınız adaptörün sizin spesifik ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Farklı güç değerlerine sahip bir adaptörün kullanılması laptopunuz için pek de olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.

 

Kaynakları gereksiz yere kullanan uygulamalara son

Bilgisayarların performansını düşüren en önemli etmenlerden biri de sistem arkaplanında çalışan uygulamalardır. Bazıları her ne kadar gerekli olsa da, bir kısım uygulamanın arkaplanda çalışıyor olmasının kullanıcılara hiçbir faydası olmaz.

Sistem kaynaklarının fazlaca kullanılması sadece sistem performansını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda laptoplarda bulunan batarya ömrünü de ciddi bir oranda kısaltır. Bu nedenle sizin için hayati bir önem arz etmeyen uygulamaların kapatılması batarya ömrünüze de olumlu yansıyacaktır. Bu tür uygulamaları tespit edip kapatmak için önce Başlat/Çalıştır'a girerek 'msconfig' komutunu yazın ve ardından açılan pencereden 'Başlangıç' sekmesine tıklayın. Burada seçili olan programlardan gereksiz olanları kaldırarak gereksiz yere sistem kaynaklarını sömüren uygulamalardan kurtulabilirsiniz.

CTRL+ALT+DEL tuş kombinasyonunu kullanarak da sistem kaynaklarını hangi uygulamaların fazlaca tükettiğini öğrenebilirsiniz.

 

Bataryanızı kullanmayacaksanız çıkarın

Laptopunuzu sürekli fişe bağlı olarak kullanmak niyetindeyseniz bataryanızı ortalama %40 oranında doluyken dışarı çıkarabilirsiniz. Bataryanızı çıkardıktan sonra ise serin bir yerde muhafaza ederek bataryanızı daha uzun yıllar kullanabilirsiniz.

 

Çalışmakta olan araçları durdurun

Bilgisayarınızda o an kullanmakta olduğunuz uygulamalar batarya ömrünüzü doğrudan etkiler. Bu nedenle HDD birleştirme ya da virüs taraması gibi işlemleri laptopunuz elektriğe bağlı olduğunda gerçekleştirin.

 

Harici cihazları çıkarın

Laptoplara bağlanan harici cihazlar (harici HDD ve bluetooth ve harici speaker gibi) batarya ömrüne negatif bir etkide bulunur. Bundan dolayı gerekmedikçe bu harici cihazları laptopunuza bağlamayın.

 

CD/DVD sürücülerini boş tutun

Laptopların CD/DVD sürücülerinde bulunan CD ya da DVD'ler kullanılmamalarına rağmen genellikle sürücünün içinde bırakılır. Bu nedenle gerekmedikçe sürücülerinizi dolu bırakmayın.

 

Gerekmedikçe harici DVD'leri kullanmayın

Bataryanızı kullanırken harici DVD sürücülerini kullanmaktan vazgeçin. Bunun yerine Microsoft'un Virtual CD ROM Control Panel'i ya da Pismo File Mount benzeri sanal sürücüleri kullanabilirsiniz.

 

Parlaklığı azaltın

Laptopların LCD ekranları da batarya ömrünü ciddi bir şekilde etkileyen donanım bileşenlerinden biridir. Ancak istenildiğinde, LCD ekranların bataryalara olan yükü azaltılabilir. Bunun için Denetim Masası'ndan Görüntü Ayarları'na girerek ekranınızın parlaklık değerlerini(brigtness) düşürebilirsiniz.

 

Sesleri kapatın

Uygulamaları her zaman sesli olarak kullanma zorunluluğunuz bulunmuyorsa, laptopların speaker'larını kapatarak da batarya ömrünüzü uzatabilme şansına sahipsiniz.

 

Ekran koruyucu kullanmayın

Genellikle monitörlerin korunması açısından tavsiye edilen ekran koruyucuları, iş batarya kullanımına geldiğinde aynı paralelde değerlendirilmez; zira ekran koruyucuları da güç tüketimini ve dolayısıyla batarya kullanımını doğrudan etkileyen etmenlerin arasında yer alır.

kaynak: sabah


 


Reklam

Yorumlar (2)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi