Patenti Alınan İlginç İcatlar
Havalı yatak

Mucit: Bill Patent Tarihi: 1989

Mucidi Bill bu yatağın özellikler bekâr erkekler için son derece kullanışlı olduğunu düşünmüş. Helyum dolu olan yatak üzerinde bir ağırlık olmadığı zaman, doğal olarak, havalanıp tavan yapışıyor. Böylelikle dağınıklık derdi kalmıyor. Bu teknolojiyi destekliyor ve diğer mobilyaların da tavana yapışan versiyonlarını hararetle bekliyoruz. Elbette yatağı tekrar aşağı çekmek için biraz kuvvetli olmanız gerekecek ve ayrıca uyurken yatağın sizi üzerinden atıp tavana gitmemesi için biraz dengeli yatmak gerekecek ama bunlar küçük ayrıntılar.

***

Taşıması kolay silah

Mucit: Albert Patent Tarihi: 1953

Albert avlanırken ellerin mutlaka boş olması gerektiğini düşünmüş olmalı ki silahını bir kaska monte etmiş ve her kesin peşine düşebileceği bu teknolojinin vakit geçirmeden patentini almış.

***

Böcek egzersiz aleti

Mucit: Tom Patent Tarihi: 1988

Sıkça sözü geçen "eskiden doğaya daha önem veriyorduk" söyleminin doğruluğunu ispatlayan bir icat. Böceklerin yeterince hareketli bir yaşama sahip olmadığından endişe eden Tom, böcekler için bir egzersiz aleti üretmiş. Bu son derece önemli icadın böcekler tarafından takdir görüp görmediği ise hala merak konusu.

***

Tek Kişilik helikopter

Mucit: Harry Patent Tarihi: 1977

Ulaşım problemini kökten çözebilecek harika bir buluş. Pervaneleri pedallar yardımı ile çalışıyor. Hem hızlı hem de yakıt sorunu yok. Sorun mu ne? Sorun normal bir insan gücünün havalanacak kadar hızlı pedal çevirememesi. Diğer bir değişle üzerinde insan varken alet uçamıyor. Ama Hulk gibi yakın bir arkadaşınız varsa bu durum değişebilir.

***

Pilot güvenliği kıyafeti

Mucit: Augusto Patent Tarihi: 1918

Uçak düştüğü zaman pilotların zarar görmemsi için özel tasarlanmış bir kıyafet. Galiba o yıllarda basıncın pek bir etkisi yokmuş ki sadece pilotların yere yumuşak düşmeleri hedeflenmiş. Yüz açıklığı için Augusto "standart bir pilot yüzü kadar" geniş demiş ki hala o standardın ne olduğu ve nereden geldiği anlaşılmaya çalışıyor.

***

Av tuzağı

Mucit: John Patent Tarihi: 1897

İki avcı beraber avlanmaya çıkarlarsa avların ürkmemesi için bu tuzak kostümün içerisine girmesi gerektiği parlak fikrinden çıkan bir buluş. Kuşlar öküzden korkmadıkları için size istediğiniz kadar yaklaşabiliyor. Bu yöntemle hiç avlanma yapılmış mıdır, yapıldıysa da bir verim alınmış mıdır bilemiyoruz. Tek bildiğimiz arkadaki kişinin yanlışlıkla arkadaşını vurmaması için usta nişancı olması gerektiği.

***

Güneşten koruyan tepsi

Mucit: Andrew ve Harry Patent Tarihi: 1992

Güneşten korunmak istiyorsunuz ve aynı zamanda da içecek taşımanız gerekiyor, ne yaparsınız? Bu sorunun cevabı üzerine beyin fırtınası yapan iki dâhimiz sonunda tepsili şapka ile çözümü bulmuş. Özellikle üzerinde içecekler varken taşımanız yürüyüşünüze bir nezaket de katacaktır.

***

Uçma aparatı

Mucit: Ellis Patent Tarihi: 1917

Yine tek kişilik bir uçma aparatı ancak bu kez motorlu. Omuzlara takılan bu cihazın uçmayı başarıp başaramadığı bilinmiyor. Yine de çok isterseniz Augusto'nun pilot güvenlik kıyafeti ile denemeniz gerekebilir.

***

Taşınabilir güneşlendirici

Mucit: Nicholas Patent Tarihi: 1954

Bu icat için "taşınabilir" tanımına dikkat etmeniz gerekiyor. Zira kastedilen "bir kamyonet vasıtasıyla" olabilir. Güneşlenirken hiçbir yardımcı kullanmadan arkasını ve önünü dönemeyenler için tasarlanmış. Telleri kapatarak kendinizi sabitliyorsunuz ve diğer tarafınızı güneşe dönmek istediğinizde yak tarafınızdaki pedalları çevirerek kendinizi istediğiniz açı ile çevirebiliyorsunuz. En büyük sorunu güneşlenme sonrası teninizde çizgilerin kalması ama bu kadar marifetli bir buluş için kabul edilebilir bir kusur.

***

Kusma pisuarı

Mucit: Samuil Patent Tarihi: 1998

Alkollü bir anda ortaya çıktığı kesin olan bir icat. Ürettirmeyi kabul ettirebilseydi sarhoşken kusmak için tuvalete eğilmek zorunda kalmayacaktık. Üstelik denge sorunu çeken sarhoşlar için kusarken tutunma sapları bile var. Samuil'in ne içerek patent alma süreci boyunca bile ayılamamış olduğu hala merak ediliyor.

***

Sabitlenen peruk

Mucit: Anthony Patent Tarihi: 1997

Pek çok erkeğin korkusu olan kel kalma sorunun kökünden çözecek bir buluş. Kel olan bölgeye göre hazırlanan peruk vidalar yardımıyla kafatasına sabitleniyor. Böylelikle peruğun uçması gibi endişeleriniz kalmıyor. Mucit Anthony yöntemin son derece güvenli olduğunu ancak bazı durumlarda vidaların beyne zarar vermesi veya iltihap oluşturması gibi sorunların çıkabileceğini belirtiyor. Zaten kaybedecek bir beyni olmayanlar için en azından saçı kurtarma yöntemi diyebiliriz.

***

Kişisel kızak

Mucit: Reinhard Patent Tarihi: 1987

Kıyafetlerin üzerine giyilen bu kızak şeklindeki tulum özellikle İstanbul gibi hem çok yokuşlu hem de kar yağan bölgeler için çok uygun bir icat. Hem hızlı bir şekilde yol almak hem de kendinize zarar vermemek istiyorsanız çok kullanışlı olabilir. Aman dikkat, bu kızağın freni yok.

***

Basketbol defans çalışması

Mucit: John Patent Tarihi: 1998

Tek başınıza basketbol antrenmanı yapmak istiyorsunuz. Ancak sizi tutacak bir adam olmadığı için gerçekçi olmayacağından çekiniyorsunuz. Aslında bu sorun 1998 'de çözüldü. Bir ucu kazağınızın içine giyilen bu aparatla zıpladığınız zaman kollarınıza aşağı doğru bir basınç oluyor. Yine de üreticiler "bunu üreteceğimize tek pota maç yapalım" demişler.

***

Olta tutucu

Mucit: Bob Patent Tarihi: 1961

Balığa gittiniz. Hem oltayı düşürmemek, hem de ellerinizin boş olmasını istiyorsunuz. Çözüm basit: Bob'un olta tutucusundan edinin. Balık tutmaya bir faydası var mı bilemiyoruz ama yanlış anlaşılmalara müsait.

***

Serbest uçuran eğlence aleti

Mucit: Francis Patent Tarihi: 1984

Bebekliğimizde olduğu gibi birilerinin sizi havalara atarak eğlendirmesini istiyorsunuz ama size "uçtu uçtu" yapacak bir gönüllü bulamıyor musunuz? Bu küresel soruna aslına Francis bir çözüm bulmuş. Bir alet sizi fırlatıyor. Evet, bu buluşun özelliği bu kadar. Güvenlik mi? Mucidi "nereye düşeceğinizi bilirseniz ve oraya önceden yumuşak bir zemin hazırlarsanız sorun olmaz" diyor.

***

Boyun çalıştırma aleti

Mucit: John Patent Tarihi: 1936

Özellikle bilgisayar başında uzun saatler geçiren kişiler için boyun egzersizleri çok önemlidir. Bu icadın tek sorunu bilgisayar döneminden önce bulunmuş olması. Kafaya takılan kaska bir ip yardımıyla bir ağırlık bağlanıyor. Ondan sonra tek yapmanız gereken boynunuzu hareket ettirerek bu ağırlığı kendi çevrenizde döndürmek. Sadece çevrede bir şey olmamasına özen gösterin. Tabi bu arada boynunuzu kırmamaya çalışırsanız da iyi olur.

***

Helikopter

Mucit: Lewis Patent Tarihi: 1958

Evet, bu bir helikopter. Sadece pilotu helikopterin üzerinde ayakta duruyor. Neden mi? Elbette önünü görebilmesi ve helikoptere elle yön verebilmesi için.

***

Rahatlatıcı kask

Mucit: Philip ve Eric Patent Tarihi: 1958

Durun resmi görünce hemen ürkmeyin. Kullanımı çok kolay olan bu icatta kafanıza giydiğiniz kaskı bir arkadaşınız mengene yardımıyla sıkacak o kadar. Philp ve Eric çok memnun kalmış olmalılar ki patentini bile almışlar. Gerçi bu patent işinin kaskın yan etkisi olabileceği gibi bir gerçek de var.

***

Losyon sürücü

Mucit: James Patent Tarihi: 1995

Sırtınıza güneş yağı ya da losyon sürecek kimseniz yok mu? Teknolojiden yardım alın. Bu cihazın uçlarını krem ya da güneş yağına batırıyorsunuz. Ondan sonra tek yapmanız gereken cihazı açmak. Tabi bir de sırtınızı tutturmak için biraz uğraşmanız gerekecek ama her şeyi de teknolojiden beklememek gerekiyor değil mi?

***

Bira veren sandalye

Mucit: James Patent Tarihi: 1995

Biranızı aldınız sandalyenize oturdunuz ama o da ne biranız artık eskisi kadar soğuk değil. O halde biranızı sandalyenizden almaya ne dersiniz. Özellikle bira düşkünü kişiler için son derece keyifli bir icat. Ayrıca mucidin neden halden anladığına da şaşırmamak gerek.

Kaynak: chip.com.tr


Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi