Görme Engelli Ressamımız. İnanılmaz!
EŞREF ARMAĞAN

Doğuştan görme yetisine sahip olmayan Eşref Armağan dünyayı tanımak için 6 yaşında resim yapmaya başladığında bilim kitaplarını da alt üst edecek bir hayata ilk adımını attı. Parmaklarıyla dokunduğu eşyaları önce çivilerle tahtaya çizmeye başladı sonra da 12 yaşında kuru boya ile ilk kelebeğini yaptı. Artık dünyayı parmaklarıyla görüyor parmaklarıyla resmediyordu.

Eşref Armağan zamanla renk geçişleri perspektif gölge ve ışık oyunlarını da öğrenerek tuvaline aktardı. Resimlerindeki ileri teknik yurtdışındaki ressamların yanı sıra bilim adamlarının da ilgisini çekmeye başladı. Öyle ki 2004 yılında Harvard Üniversitesi’ne çağrılarak beyin ve göz taramasından geçirildi. İşte o zaman bilim adamlarını da şaşırtmayı başararak ünlü New Scientist Dergisi’ne konu oldu. Çünkü kör insanlarda karanlık olan beynin görme merkezi o resim yapmaya başladığında aydınlanıyordu.

Toronto Üniversitesi’nden Prof. Dr. John Kennedy yakın takibe aldığı Eşref Armağan’ı “Dünyada örneği olmayan istisnai bir yetenek” olarak tanımladı. Ünü giderek yayılan Armağan’ın bu gizemli yeteneği şimdi de Discovery Channel’da yayınlanacak bir belgesele konu oldu. Discovery Channel’in gözetiminde ‘üç kaçışlı perspektifi çizen görme engelli tek ressam’ olarak tarihe geçti.

İşte o belgesel görüntüleri


Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi