En Sık Sorulan Mülakat Soruları
1- Eğer bir hayvan olsaydınız, ne olmak isterdiniz?

İşverenler bu tip bir psikolojik soruyu hızlı cevap verip veremediğinizi görmek için sorarlar. Eğer  ''tavşan'' derseniz, pasif bir kişi olduğunuz izlenimi yaratırsınız. Eğer "aslan" derseniz, agresif görünürsünüz. İşe alınmanız için nasıl bir kişiliğe sahip olmanız gerekiyor? Ve nasıl bir izlenim bırakmak istersiniz?

 


2- Önceki işinizden niçin ayrıldınız veya ayrılıyorsunuz?

Eğer işsizseniz bu durumu pozitif göstermeye çalışın. Örneğin: "Firmam üç kere çalışan sayısını azalttı. İlk ikisinde işten çıkarılmadım ancak üçüncüsünde çok büyük bir grupla beraber ben de işten çıkarıldım."

Eğer işten çıkarılmadıysanız bir sonraki işinizde ne aradığınız üzerinde durun. Örneğin: "İki yılın ardından takım çalışmasına önem veren ve deneyimlerimi paylaşabileceğim bir firmada çalışma kararı aldım."3- Eski patronunuzun hakkınızda söylediği 3 pozitif şey nedir?

Bu soru sayesinde eski performansınız rahatlıkla değerlendirilebilir. Başkalarının cümlelerini kullanmak kendinizi övmenin en harika yoludur.

Örneğin: "Eski patronum, sahip olduğu en iyi tasarımcının ben olduğumu, bana çok güvendiğini ve hassasiyetimi sevdiğini söylerdi."4 - Sizi eşsiz kılan şey nedir?


Bu soru deneyimlerinizi, yeteneklerinizi ve kişisel özelliklerinizi değerlendirmek amacıyla sorulur. Az ve öz cevap verin.

Örneğin: "Teknik konularda çok geniş bilgiye sahibim ayrıca müşterilerle çok güçlü ilişkiler kurabilirim. Bunlar da beni hem teknik, hem de sosyal açıdan çok başarılı kılar."5 - En son ne zaman işinizden çok keyif aldınız?


İşveren sizi nelerin motive ettiğini bilmek ister. Eğer bu soruya bir örnekle cevap verebilirseniz, işverenin öncelikleriniz hakkında daha fazla bilgisi olur.

Örneğin: "En son işimden çok keyif alıyordum; çünkü direk müşterilerle ve onların sorunlarıyla ilgileniyordum ve bu benim için çalışmanın en güzel yanı."6 - Diğer adayların yapamayacağı ne yapabilirsin?

Sizi eşsiz kılan şey nedir? Bu soru deneyimlerinizi, yeteneklerinizi ve kişisel özelliklerinizi değerlendirmek amacıyla sorulur. Az ve öz cevap verin.

Örneğin: "Teknik konularda çok geniş bilgiye sahibim ayrıca müşterilerle çok güçlü ilişkiler kurabilirim. Bunlar da beni hem teknik, hem de sosyal açıdan çok başarılı kılar."7 - Hedeflerin nelerdir?

Kısa vadeli, bütün geleceğinizi kapsamayan hedeflerinizden bahsetmeniz bu soruya verilecek en iyi cevap olur.

Örneğin: "Kısa vadede önü açık bir firmada işe başlamak istiyorum. Uzun vadede ise firmamın hedeflerine göre benim de hedeflerim değişebilir. Umarım ilerleyen yıllarda sorumluluk sahibi bir pozisyonda çalışabilirim."8 - Maaş beklentiniz nedir?

İşverenin sizden bir maaş belirlemiş olması sizin için bir avantajdır. Kendi alanınızdaki ortalama maaş miktarı ile ilgili bilgi sahibi olun.

Cevabınız: "Eğer işe alınırsam uygun bir miktar konusunda anlaşabileceğimize eminim. Benim özgeçmişime sahip birine normal koşullarda ne kadar maaş veriyorsunuz?


9 - Niçin sizi işe almalıyız?

Deneyimlerinizi özetleyin.

Örneğin: "Son beş yılda finansal endüstri alanında kendimi çok geliştirdim ve çalıştığım firmaların tasarruflarını arttırdım. Sizin firmanızda da büyük değişiklikler yapabilir ve takımınız için harika bir üye olabilirim."10 - Zayıf yönleriniz nelerdir?

Bu soru hepsi arasında en zorlu olanıdır. Zayıflıklarınızı minimum şekilde gösterip güçlü yönleriniz üzerinde odaklanın. Kişisel özelliklerinizden değil, profesyonel anlamda size yardımı dokunacak çalışmalarınızdan bahsedin.

Örneğin: "İletişim konusunda yeteneklerimi geliştirmek için daima çalışırım, hatta bu konuda bana çok yardımcı olan profesyonel gruplara bile katıldım.''


Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi