Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıracak İpuçları
 

Dil öğrenirken bu ipuçlarına dikkat ederek becerinizi ve öğrenme hızınızı arttırabilirsiniz.

Dil öğrenirken o dildeki hemen her gereç size yardımcı olacaktır. Kurslar, sözlükler, gramer kitapları, deyimler sözlüğü, online dersler, mp3 oynatıcılar ve elektronik sözlükler bu araç ve gereçler arasında yer almaktadır.

 

 

 

 

Dil öğrenirken zaman yaratmak

Günlük işleriniz ve sorumluluklarınız arasında dile vakit ayırmak bazen zor olabilir. Ancak biraz dikkat ettiğinizde gün boyu pek çok boş zamanınız olduğunu fark edeceksiniz. Sabah dişlerinizi fırçalarken aynanın yanına astığınız kelimelere göz gezdirebilir, ev işi yaparken o dilde müzik dinleyebilir, yolculuk yaparken veya işe giderken birkaç satır okuyabilirsiniz.

 

 

Tonlama ve telaffuz çalışması

Dil öğrenirken telaffuza dikkat etmek büyük önem taşır. Sadece okumak ve yazabilmek istiyorsanız telaffuz çok önemli değildir. Ancak sıra konuşmaya geldiğinde telaffuz birinci sıradadır. Telaffuzu geliştirmek için taklit etmek en etkili yöntemdir. Müzik dinlerken, yabancı dilde haber izlerken kelimelerin söylenişini içinizden ve sesli şekilde tekrar ederseniz telaffuzunuz gelişecektir.

 

 

Kelime öğrenirken

Bir dildeki kelime dağarcığınızı genişletmek ve kelimeleri “öğrenmek” en zorlu kısımdır. Ezberlemek kelime öğrenmek anlamına gelmez. Ezber yapılan kelimeler kullanılmadığında hafızamıza yerleşmez ve kolaylıkla unutulur. Kelimeleri her daim hayatımızın içine sokmalıyız. Mümkünse çağrışımlar kullanarak kelimeleri ilişkilendirmeliyiz. Bu tür tekniklere internet aracılığıyla ulaşabiliriz.

Yemek ve yiyecek isimleri en kolay öğrenilen kelimeler arasında yer almaktadır. Çünkü kelimeyi öğrenme eylemi görme duyusuyla da desteklenmektedir. En basit yöntem çalışma masanıza her gün 3-4 kelime asarak gün boyu onlara göz atabilirsiniz.

 

 

Deyimleri öğrenmek

Kendi dilimizde dahi bilmediğimiz onlarca deyim söz konusuyken yabancı bir dilde deyim öğrenmek hiç kolay olmayacaktır. Ancak asla imkansız değildir. Kelime öğrenirken uyguladığınız yöntemleri deyimlerde de benimseyebilirsiniz.

kaynak: milliyet


 


Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi