Çin Mitolojisi'nde Dört Önemli Sembol
Antik Çin'de yıldızların gruplanması Batı'dan daha farklıydı.

Çin inanışına göre her hayvanın bir sembolü vardır ve Çin takımyıldızları içinde her biri dünya üzerinde bir yönü, mevsimi, rengi ve elementi temsil eden Dört büyük hayvan sembolü bulunur.


1. KAPLUMBAĞA

 


Kuzeyin Kara Savşçısı olarak da bilinen bu sembol, adından da anlaşılacağı üzere kuzey yönünü ve kış mevsimini temsil eder. Genellikle kaplumbağanın etrafına sarılan yılan ile betimlenir.

Okyanusta yaşadığı için elementi sudur. Kara Savaşçı bilgelik, mutluluk ve uzun yaşamla özdeşleştirilir.2. KAPLAN

 


Batının Beyaz Kaplanı olarak da bilinen sembol, sonbahar mevsimi ve metal elementiyle ilişkilendirilir.

Cesaret, enerji ve asaleti temsil eden Kaplan, aynı zamanda Buda ve insanlığın koruyucusudur. Çinlilere göre kaplan tüm hayvanların ve dağların kralıdır.3. KUŞ

 


Güneyin Kızıl Kuşu olarak da bilinen sembolün efsanesi, Yakındoğu ve Önasya'da Simurg, Zümrüd-ü Anka; Batı'da ise Phoenix olarak bilinen kuşla benzer özellikler gösterir. Hikayeye göre öleceği zaman kendini yakar ve küllerinden yeniden doğar.

Çin mitolojisinde gökyüzünün kralı olan bu kuş, sadece önemli olaylar olacağı veya yeni bir dönem başlayacağı zaman yeryüzüne gelir.

Doğruluğu, şansı, ölümden sonra yaşamı ve yeniden doğuşu temsil eden kızıl kuşun elementi ateş, mevsimi yazdır.4. ERDERHA

 


Doğunun Mavi Ejderhası olarak anılan bu sembol, kutsal yaratıklar içinde en popüler olanıdır. Elementi tahta, mevsimi bahardır.

Efsaneye göre ejderha rüzgar, yağmur gibi doğa olaylarını kontrol etmekle görevlidir, yeryüzüne bereket getirir. Aynı zamanda dürüstlük ve gücü sembolize eder.Reklam

Yorumlar (2)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi