Güney Afrika'nın En Gözde Turistik Mekanları
2010 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapması ve vuvuzelasıyla gündeme gelen Güney Afrika aynı zamanda, vahşi yaşamı içinde barındıran parkları, huzurlu kumsalları ve doğal güzelliğiyle de turistlere pek çok şey öneriyor.

Yolunuz birgün Güney Afrika'ya düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken yerler:


Kruger Milli Parkı

Eğer unutulmaz bir deneyim yaşamak istiyorsanız, vahşi hayatı önünüze seren bu dünyanın en ünlü ve nadide parkını muhakkak görmelisiniz. Yaklaşık 19.000 km karelik bir alan kaplayan park, vahşi yaşam rehberleri ve safaricilerin gözdesi olan "Meşhur Büyük Beşli"yi de (aslan, leopar, afrika fili, bufalo, gergedan) içinde barındırmakta ve her yıl turist akınına uğramaktadır.


Masa Dağı (Table Mountain)Adından da anlaşılacağı üzere, zirvesi dümdüz olan dağ, Cape Town'un adeta simgesi haline gelmiş durumda. Zirveye teleferik yoluyla ulaşılabiliyor; ancak kendinizi zinde hissediyorsanız ve de zamanınız varsa yürüme de çıkabilirsiniz.


Garden Route

Ülkenin güneydoğu kıyısında uzanan yüzlerce kilometre uzunluktaki Garden Route şeridi, körfezleri, falezleri, sahilleri ve kasabalarıyla görenleri büyülüyor. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Cango Mağaraları, Devekuşu Çiftlikleri ve dünyanın en uzun şarap yolu da bu kıyı şeridi üzerinde.

Robben Adası

Zamanında "Nelson Mandela" ve beyaz ırkçı hükümetin düşman olarak gördüğü diğer zenci politikacılara ev sahipliği yapan ada, Dünya Miras Alanları listesinde. Adaya feribotla ulaşmak mümkün. Hüzünlü ama unutulmaz bir deneyim yaşamak istiyorsanız görmeniz gereken yerlerden...


Victoria & Alfred KordonuMasa Dağı ile Robben Adası arasında bulunan ve Güney Afrika'nın en çok ziyaret edilen mekanı olan bölge, Cape Town'un en işlek limanını, çeşitli eğlence ve alışveriş merkezlerini içinde bulundurmakta. Yine dünyadaki devasa akvaryumlardan biri olan "Two Oceans Akvaryumu" da ziyaretçilerin yoğun gösterdiği bir mekan. Sertifikanız var ise köpekbalıklarının arasına dalabiliyor veya eğitmenler eşliğinde balıkları besleyebiliyorsunuz.


Kumsallar

Güney Afrika yüzlerce kilometrelik el değmemiş ve kirlenmemiş bir sahil şeridine sahip. Bu şerit, güvenli yüzme alanları arayanlar, surf yapmak ve balık tutmak isteyenlere fevkalade fırsatlar sunuyor.


Sun City ResortDünyanın ikinci Las Vegas'ı olarak adlandırılan Sun City, içinde 4 otel ile birlikte kumarhaneler, golf sahaları, yüzme havuzları, surf mekanları, balon turları, timsah çiftliği, kuş gözlem evleri, sinema ve kabare tiyatroları gibi pek çok eğlence mekanı barındıran devasa bir tatil köyü.


KöylerGüney Afrika'da farklı kültülerle tanışabileceğiniz pek çok köy bulunmakta. Büyülü ve mistik bir deneyim yaşamak isteyenler için belirli şehir merkezlerinden özel turlar bulunmakta.


Sterkfontein Mağarasıİlk insanlara ait kalıntıların ile fosillerin bulunduğu ve Dünya Miras Alanları listesinde olan mağaralar da yoğun ilgi görmekte. Ayrıca aynı bölgede paleontologlar tarafından oluşturulan muhteşem bir müze de var.


SowetoJohannesburg şehrinin güneyinde bulunan Soweto beldesi en yoğun zenci nüfusu barındırmakta. En yoğun turist çeken yerler Özgürlük Meydanı, Nelson Mandela'nın Evi ve Hector Pieterson Anıtı...


Reklam

Yorumlar (2)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi