İçinde Dağ Bulunmayan Ülkeler
Bilindiği üzere yeryüzündeki nehirlerin çoğunun beslendiği ve su için mükemmel bir kaynak olan dağlar, bazı ülkelerde bulunmuyor.

Kimi ülkeler yüksek dağ sıralarına sahipken, kimileri coğrafi açıdan alçak tepeler ve düzlüklerden oluşuyor.

İşte bu ülkelerden bazıları:


Gambiya

11.295 km karelik bu küçük Batı Afrika ülkesinde herhangi bir dağ sırası bulunmuyor. En yüksek noktası olan Red Rock sadece 53 metre yüksekliğinde...

Photo Source Tourist Maker

 

Gine-Bissau

Yine bir Batı Afrika ülkesi olan Gine-Bissau da düşük rakımda bulunan ülkelerden. Kıyı şeridi tropik bitkilerin bulunduğu bataklıklardan oluşurken, iç kısımlarında savan bitki örtüsü bulunuyor. Ülkenin en yüksek noktası 300 metre.

 

Guinea-Bissau

Copyright by Jams World

 

Kuveyt

Arap yarımadası'nın kuzeydoğusunda bulunan Kuveyt'in büyük bir bölümü çöllerle kaplı. Dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip ülkenin en yüksek noktası ise 306 metre.

 

Heading North To Kuwait City

Copyright by majed rasheed

 

Moldova

Doğu Avrupa'da denize kıyısı olmayan bir ülke olan Moldovya, engebeli ve tepelik arazilere sahip olmasına rağmen, en yüksek nokta 430 metreyi geçmiyor.

 

Dniester

Copyright by Giulia Cesare

 

Hollanda

Topraklarının büyük bölümü deniz seviyesinin altında bulunan ülke, tarihinde pek çok yıkıcı selle karşı karşıya kalmıştır. 1953 yılında meydana gelen selde, tarım topraklarının yüzde 9'u yok olmuş, 1287 yılındaki selde ise 50.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Dağlık alanlardan yoksun olan ülkedeki en yüksek nokta 322 metre.

 

Netherlands 2011.

Copyright by alfred benway

 

Danimarka

Krallığa bağlı özerk yönetimli 'Faroe adaları' ve 'Grönland' ülkelerini saymazsak Danimarka da düzlüklerden oluşur. Deniz seviyesinden yükseklik ortalam 31 metredir!

 

Grass landscape

Copyright by frans erasmie

 

Estonya

Kuzey Avrupa'da Baltık Denizi kıyılarında bulunan ülke ortalama 50 rakımdadır. En yüksek nokta ise 318 metre yüksekliğindeki Suur Munamägi tepesidir.

 

Estonian landscape v.2

Copyright by TN Drum Guy

 

Letonya

Yine Baltık ülkelerinden biri olan ve Estonya'ya güneyden komşu olan Letonya da alçak ovalardan oluşur. Ülkenin en yüksek noktası 312 metredir.

 

Piebalga, Latvia

Copyright by Ingrid Norbergs

 

Litvanya

Baltık devletlerinin üçüncüsü olan Litvanya da coğrafi açıdan ovalar ve alçak tepelerden oluşur. Çok sayıda göl ve sulak alan içeren ülkenin en yüksek noktası 293 metredir.

 

Untitled

Copyright by Jongwon Lee

 

Beyaz Rusya

Ortalama 160 rakıma sahip olan ülke genel olarak düzdür. Yüzde 40'ı ormanlarla kaplı olan ve pek çok göle sahip olan ülkenin en yüksek noktası 345 metre...

 

Belarus

Copyright by skvoriksReklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi