Garip Uyku Bozuklukları
Kaliteli bir uyku uyuyamadığınızı düşünüyorsanız uyku bozukluğunuz olabilir.

 

 

Lagoftalmi

Göz kapaklarındaki bozukluk nedeniyle gözlerin tam kapanmaması halidir. Bu durum gözlerde acı dolu bir kuruluğa sebep olur. Dünya çapında uyku  bozukluğundan muzdarip ve bunun farkında olmadan yaşayan milyonlarca insan vardır.


REM Uykusu Davranış Bozukluğu

REM Uykusu Davranış Bozukluğu kişinin kendisine ya da yatak arkadaşına fiziksel olarak  zarar vermesine neden olabilen bir uyku bozukluğu olarak tanımlanıyor. Kısaca "rüyayı yaşama" olarak adlandırılan bu durumda kişi tekme-yumruk atma ve küfür etme gibi eylemlerde bulunabiliyor.


Patlayan Kafa Sendromu

Kişinin uykuya dalmadan önce kafasının içinde bir patlama sesi duyması, bazı durumlarda ise bu sese eşlik eden bir ışık görmesi durumudur. Bu durum kişide fiziksel bir hasara veya acıya yol açmazken herhangi bir zamanda gerçekleşebiliyor.


Narkolepsi

Narkolepsi, gündüz aşırı uyku eğilimi olarak bilinir. Narkolepsi sahibi hastaların herhangi bir yerde ve zamanda, çoğunlukla da farkında olmadan uykuya daldıklarını görmek olasıdır. Gün içerisindeki uyku atakları, bazen kendilerini uyararak bazense uyarmadan, fiziksel olarak uyuma ihtiyacının dayanılmaz olması şeklinde oluşur.

Gün içerisinde uyku durumları birden fazla olabilir. Kişi bu kısa uykular sonucunda genellikle kendisini iyi hissederek uyanır. Fakat uyku hissi birkaç saat sonra kendini gösterecektir. Narkolepsi olan kişilerde gece uykularından sık sık uyanma durumu gözükebilir. Bilinen bir tedavisi olmamakla beraber. Her 2000 insandan birinde bu duruma rastlanmaktadır.

 

Uyku Felci

Halk arasında "kara basan" olarak bilinir. Uyku felci, uyandıktan hemen sonra veya nadir olarak uykuya dalmadan önce bedenin geçici olarak hareket edememesi durumudur. Her iki kişiden birinin yaşamı boyunca en az bir defa uyku felcini yaşadığı bilinir. Bu durumu yaşayan insanlar genellikle  bir kabustan uyanma, sırt üstü yatma, fazla stres, uyku öncesi açlık ve düzensiz uyuma saatleri gibi faltörler sonrası uyku felcine maruz kaldıklarını söylerler.

 

Ölümcül Ailesel Uykusuzluk

Birden bire uyuyamamayla başlayan bu durum kişilerin yıllar içinde mental ve fiziksel olarak çökmesine sebep oluyor. Son dakikaya kadar bilinç yerinde olsa da vücut iflas ediyor. En son aşamada komaya girerek ölümle sonuçlanan bu durumun dünya üzerinde 40 aileyi etkilediği biliniyor.

 

Homisidal Uyurgezerlik

Uyurgezerlik sırasında cinayet işleme durumudur. Bu durum çok ender olarak görülse de, 2000 yılından sonra kaydedilmiş 68 vaka vardır.

 

Kleine-Levine Sendromu (Uyuyan Güzel Sendromu)

Kişinin günün 18-22 saatini uyuyarak gerçirmesi durumudur. Kişi eğer uyandırılırsa saldırgan davranışlar gösterebilir. Hemen her hastada iştah artışı dikkati çekerken, hiperseksüalite %25 hastada gözlenmektedir. Belirli bir sebebi ve tedavisi bulunmamaktadır.

*** 
yazı: fwmail.net (kaynak gösterilmeden kullanılamaz)
***

 


Reklam

Yorumlar (0)


Düşüncelerinizi paylaşınYorumlarda gözükmez.


İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor?
İnsanlar Sizi Nasıl Algılıyor Testi
Kişilik Testi 2
Kişilik Testi 2 Testi